Výstavba najväčšej európskej plávajúcej solárnej elektrárne = 23 000 solárnych panelov

Výstavba najväčšej európskej plávajúcej solárnej elektrárne prebieha v londýnskej časti rezervoáru Queen Elizabeth II, kde inštalácia pomôže spoločnosti Thames Water splniť svoj cieľ generovať tretinu vlastnej elektriny do roku 2020.

elektráreň

6.3 MWp systém bude pokrývať asi desatinu nádrže s tým, že vyrobená energia, má byť použitá na zásobovanie neďalekého zariadenia na úpravu vody. V nádrži v blízkosti Walton-on-Thames, ktorá je obklopená rezidenčnými nehnuteľnosťami bude inštalovaných niečo cez 23 000 solárnych panelov.
Projekt je výsledkom dohody medzi Thames Water, Ennoviga Solar and Lightsource, ktorá bude dohliadať na rozmiestnenie viac ako 61 000 plavákov a 177 kotiev, ktoré poskytnú plávajúcu platformu pre solárne panely.

Nick Boyle, výkonný riaditeľ spoločnosti Lightsource povedal: „Sme potešení, že sme začali pracovať na ďalšom ambicióznom projekte – našej prvej plávajúcej solárnej inštalácii. Za posledných päť rokov sme úspešne realizovali pozemné i strešné inštalácie všetkých tvarov a veľkostí, ale tento projekt má niektoré zjavné odlišnosti a postavil pred náš tím nové výzvy, ktoré treba prekonať. “ Projekt elektrárne by mal byť dokončený do konca marca 2016.

Znížiť globálne otepľovanie je jedným cieľov projektu elektrárne

Inštalácia má pomôcť spoločnosti Thames Water splniť svoj záväzok na podporu rozhodnutí dohodnutých na COP21 a to limitovať zvyšovanie globálneho otepľovania pod  2 ° C. Tiež pomôže znížiť závislosť spoločnosti na dodávkach z elektrickej siete a zvýšiť podiel produkcie vlastnej energie do roku 2020. Tá tvorila celkovo 12,5% podiel energie z obnoviteľných zdrojov v rokoch 2014/2015, čo je nárast o 4% oproti predošlému roku.

Angus Berry manažér pre energiu v Thames Water povedal: „Udržateľné podnikanie je neoddeliteľnou súčasťou našej dlhodobej stratégie a tento inovačný projekt nás posúva o krok bližšie k dosiahnutiu nášho cieľa – to je tá správna vec pre našich zákazníkov, to pravé pre našich akcionárov a čo je najdôležitejšie, tá správna vec pre životné prostredie. “
Nock Boyle dodal: „V energeticky náročných odvetviach existuje veľká potreba znížiť svoju uhlíkovú stopu, ako aj sumu tvoriacu výdavky na elektrinu, slnečná energia môže byť ideálnym riešením.“

Čítajte aj: Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie

Najväčší systém sa stavia v Japonsku

Plávajúcich systémov má vo Veľkej Británii pribúdať po celej krajine, vrátane plávajúceho systému na zásobníku vody v Godley a v Greater Manchester. Technológia sa rozvíja po celom svete, najmä v Japonsku, kde v poslednej dobe začali stavať svetovo najväčší, 13.7 MW systém plávajúcej elektrárne.
elektráreň
Náklady spojené s plávajúcimi systémami ostávajú vyššie ako u pozemných solárnych zariadení, ale očakáva sa ich zostup, keď bude k dispozícii viac výrobných kapacít pre plávajúce vstrekovacie zariadenia.
Plávajúca inštalácia ponúkajú rad výhod v porovnaní s pozemnými, najmä chladiaci účinok vody, čo vedie k vyššej produkcii elektriny. Plávajúci systém tiež znižuje odparovanie vody z nádrže v priebehu celého roka a obmedzuje rast rias.
 
Zdroj: solarpowerportal.co.uk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.