Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Lukas M.

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na výrobu elektriny. Aj napriek tomu by sme však vodou nemali plytvať, pretože nie každý jej má dostatok. Prečítajte si tipy, ako šetriť vodu v každodennom živote.

uspora vody
  • Ak pri osobnej hygiene, napr. pri umývaní zubov, holení či mydlení práve nepoužívate vodu, nenechajte ju zbytočne tiecť.
  • Vďaka úspornej sprchovacej hlavici môžete ušetriť náklady na vodu až o 60 %. Úsporné hlavice fungujú na princípe obmedzeného prietoku vody, ktorý tečie pod vyšším tlakom. Toto obmedzenie prietoku nemá ale žiaden vplyv na kvalitu a účinnosť sprchovania.
  • Využívajte na osobnú hygienu radšej sprchovanie, než okúpanie sa. Spotreba vody pri kúpaní je viac ako 2x vyššia v porovnaní s osprchovaním sa.
  • Nesprchujte sa zbytočne dlho. Opláchnite sa vodou pri strednej sile prúdu, sprchu vypnite, namydlite sa, opäť sprchu zapnite a opláchnite sa. Čas, keď budete mať sprchu zapnutú, by tak nemal presiahnuť 3 minúty.
  • Umývačka riadu vďaka efektívnemu spôsobu narábania s vodou, má výrazne nižšiu spotrebu vody v porovnaní s tým, ak by sme rovnaké množstvo riadu chceli umyť ručne.
  • Umývačku riadu pred spustením vždy kompletne naplňte riadom, aby ste čo najefektívnejšie využili vodu, ako aj elektrinu.
  • Perte vtedy, keď máte práčku úplne naplnenú bielizňou.
  • Ak vám kvapká vodovodná batéria, dajte si ju opraviť. Predídete tak aj vyšším účtom za vodu.
  • Na batérie namontujte filter, tzv. perlátor, ktorý dokáže vytvoriť efekt silnejšieho prúdu vody.
  • Ak môžete, polievajte rastliny zachytenou dažďovou vodou.
  • Potraviny nerozmrazujte pod tečúcou vodou, radšej si dajte do nádoby teplú vodu a do nej vložte zmrazené potraviny na rozmrazenie (napr. ak máte mrazené mäso).
  • Ak máte toaletu s úsporným splachovaním, splachujte vždy, keď je to možné, menším množstvom vody.
  • Ak nemáte toaletu s úsporným splachovaním, skúste do nádrže vložiť vodou naplnenú 1,5-litrovú plastovú fľašu a vyskúšať účinnosť splachovania – pri väčšine toaliet bude prakticky nezmenená. Znížite tak spotrebu vody pri každom spláchnutí o 1,5 litra. Pre veľkú väčšinu spláchnutí bude táto menšia dávka vody dostatočná.
  • Ručné umývanie auta potrebuje asi 200 litrov vody. Použite radšej autoumyváreň. Ušetríte nielen vodu, ale aj čas. Autoumyvárne vodu recyklujú a majú zabezpečený systém, aby čistiace prostriedky neodchádzali voľne do kanalizácie.

Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.