Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Daniel K.

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

  • Prejdite na elektronický spôsob komunikácie (nastavte si zasielanie faktúr e-mailom, plaťte a prijímajte platby bankovým prevodom namiesto poštových poukážok,….). U nás si všetko pohodlne nastavíte a vybavíte v rámci online účtu na www.zse.sk.
  • Ak je to aspoň trochu možné, prekonajte svoje pohodlie a do práce choďte pešo, na bicykli alebo kolobežke.
  • Využitie hromadnej dopravy (autobus, trolejbus, električka, vlak) je vždy šetrnejšie k prírode ako použitie vlastného auta.
  • Ak cestujete autom na dlhšiu vzdialenosť, ponúknite odvoz aj ďalším cestujúcim, napr. formou spolujazdy.
  • Snažte sa vyhýbať využívaniu leteckej dopravy, ktorá najviac znečisťuje životné prostredie.
  • Namiesto kupovania vody v plastových fľašiach si noste vlastnú eko fľašku alebo eko pohár na kávu.
  • Do obchodu si noste vlastnú nákupnú tašku a látkové vrecúška na potraviny (na ovocie, zeleninu, pečivo). Neberte si plastové tašky a plastové vrecúška z obchodu, ak to nie je naozaj nevyhnutné. Aj škatuľu s topánkami môžete predsa odniesť v ruke.
  • Nenakupujte zbytočne do zásoby veľa potravín, kozmetiky a drogérie. Nakupujte až vtedy, keď spotrebujete to, čo máte doma.
  • Ak idete na obed do reštaurácie a chcete si jedlo zobrať so sebou, prineste si vlastný obedár/nádobku. Ušetríte tak množstvo obalov, ktoré inak hneď vyhodíte.
  • Vyskúšajte si nakupovanie v bezobalovom obchode. Ich počet rastie a už sú aj v množstve okresných miest.
  • Pred nákupom nového oblečenia či elektroniky zvážte, či danú vec naozaj potrebujete. Nová vec väčšinou nahradí staršiu, ktorá sa tak stáva odpadom. Nezabudnite, že aj nová vec, ktorú ste si práve kúpili, si vyžiadala pri svojej výrobe množstvo surovín a energie a sama sa po čase stane odpadom.
  • Snažte sa kupovať veci, ktoré sú vyrobené z prírodných a recyklovateľných materiálov, napr. bambusová kefka, drevené/nerezové kuchynské náradie, hračky z prírodného korku alebo dreva, a podobne. Dlhšie vám vydržia a príroda to ocení.
  • Ak si chcete oživiť šatník, vyskúšajte zájsť do second-handu alebo na swap, kde si môžete vymeniť svoje kúsky oblečenia. Obľúbené sú aj rôzne susedské burzy, bazáre či blšie trhy, kde môžete nájsť originálne veci s vlastným príbehom.
  • Oblečenie, ktoré už nenosíte, môžete posunúť rodine, známym alebo ľuďom v núdzi. Podporujte domácich výrobcov a pestovateľov – lokálne výrobky nemusia putovať cez pol zemegule, aby pristáli na pultoch v našich obchodoch.
  • Aj znížením konzumácie mäsových a živočíšnych výrobkov môžete výrazne ovplyvniť to, ako bude naša planéta vyzerať o pár rokov.
  • Energeticky najnáročnejšie pri svojej produkcii a najmenej šetrné voči našej planéte je hovädzie mäso. Potom nasleduje bravčové a energeticky najšetrnejšie je kuracie mäso.
  • Neplytvajte zbytočne potravinami, radšej sa pokúste použiť všetko jedlo z chladničky alebo z komory.
  • Odpad z jedla môžete kompostovať nielen v záhrade pri rodinnom dome, ale je to možné aj v byte. Bioodpad na kompost premieňajú mikroorganizmy, prípadne vo vermikompostéri pomáhajú  dážďovky. Cieľom je vrátiť živiny späť do pôdy v podobe prírodného hnojiva.Nemusíte sa pritom obávať zápachu ani neporiadku.
  • Pokazené veci hneď nevyhadzujte, ale dajte ich opraviť, prípadne ich skúste využiť na niečo iné.
  • Recyklovaním a triedením odpadu vo vašej domácnosti pomáhate znižovať množstvo komunálneho odpadu na skládkach a šetríte prírodné zdroje a suroviny, ktoré môžu byť ďalej využité. Veľmi nenáročné je triediť aspoň plasty, papier, sklo a kovy.
  • Ak máte možnosť, pozrite si ponuku vášho obľúbeného reťazca v mobilnej aplikácii alebo na webe, namiesto toho, aby ste si brali papierové letáky.
  • Snažte sa aspoň občas zapojiť do iniciatív zameraných na ochranu životného prostredia, napríklad vo forme zbierania odpadkov vo vašom okolí, prípadne v prírode.
  • Využívaním ekologických čistiacich prostriedkov zabraňujete znečisteniu vody a prírody.
  • Aj v prípade kozmetiky radšej siahnite po tej prírodnej a netestovanej na zvieratách. Mnohé značky, dostupné v bežných drogériách, už ponúkajú aj prírodnú kozmetiku v recyklovateľných obaloch.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.