Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Lukas M.

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.

setrenie

  • Vymeňte staré žiarovky za LED žiarovky. Tieto sú až sedemkrát energeticky účinnejšie než klasické žiarovky a môžu vám znížiť spotrebu energie až o 85 %.
  • Zhasínajte svetlo v miestnosti, z ktorej odchádzate a nebudete v nej dlhší čas.
  • Do komory alebo na toaletu môžete nainštalovať pohybový senzor, ktorý automaticky zapne svetlo, keď do miestnosti vstúpite a po odchode z miestnosti po určitom čase svetlo automaticky vypne. Predídete tak „zabúdaniu zhasnúť“.
  • Elektroniku a spotrebiče, ktoré bežne nepoužívate, nenechávajte zapnuté v pohotovostnom (stand-by) režime.
  • Ak niektoré spotrebiče dlhšie nepoužívate (notebook, tlačiareň), odpojte ich zo zásuvky. To isté platí aj pre nabíjačky.
  • Neotvárajte chladničku viackrát bezprostredne po sebe a hlavne nenechávajte pootvorené dvere.
  • Neumiestňujte chladničku blízko sporáka alebo radiátora.
  • Ak vaša mraznička nemá funkciu automatického rozmrazovania, pravidelne ju rozmrazujte (aspoň 2-krát za rok). Vrstva ľadu zvyšuje spotrebu energie a znižuje výkon mrazničky.
  • Pri varení s pokrievkou na hrnci spotrebujete len štvrtinu energie v porovnaní s varením bez pokrievky.
  • Regulujte teplotu varnej dosky počas varenia. Na začiatku zvoľte najvyšší stupeň a po dosiahnutí teploty prepnite na nižší stupeň.
  • Využívajte pri varení a pečení zvyškové teplo. 10 minút pred dokončením znížte teplotu na minimum alebo úplne vypnite varnú dosku či rúru.
  • Tlakový hrniec skracuje čas varenia až o dve tretiny v porovnaní s klasickým hrncom. Je zároveň energeticky úspornejší, keďže na varenie využíva zachytenú paru.
  • Používajte menšiu varnú dosku, ako je hrniec, a nie naopak.
  • Menšie porcie zohrievajte v mikrovlnke a vriacu vodu najrýchlejšie pripravíte v kanvici. V oboch prípadoch spotrebujete menej energie, ako keby ste využili varnú dosku alebo sporák.
  • Pred pečením rúru zbytočne dlho nepredhrievajte.
  • Pri pečení pozorujte jedlo zvonku, pretože pri každom otvorení dvierok v rúre uniká asi 20 % tepla.
  • Na rozmrazovanie (napr. v mikrovlnke) je potrebné veľké množstvo energie, preto potraviny radšej vyberte z mrazničky dostatočne včas pred varením.
  • Použite smart predlžovačku alebo smart zásuvku ako prepäťovú ochranu, ktorá ochráni vaše zariadenia pred škodlivým prúdom v sieti.
  • Pri používaní klimatizácie majte pozatvárané okná.
  • Perte bielizeň na nižších teplotách, súčasné pracie prášky, gély a tablety sú veľmi účinné aj pri 40 stupňoch.
  • Pri kúpe nových spotrebičov by jedným z najdôležitejších kritérií výberu mala byť ich spotreba. Najdôležitejšie je to pri spotrebičoch, ako sú práčky, sušičky, chladničky a mrazničky, umývačky riadu, vysávače.
  • Žehlením príliš presušenej alebo veľmi vlhkej bielizne, sa spotrebuje až o 40 % viac energie.

Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti. Vymeňte staré žiarovky za LED žiarovky. Tieto...