V Južnej Austrálii vznikne virtuálna elektráreň, ktorej súčasťou bude 50-tisíc domácností
Virtuálna elektráreň bude pozostávať zo siete 50-tisíc domácností, vybavených solárnymi panelmi a batériami od Tesly.
Virtuálna elektráreň s výkonom 250 MW
Vo februári tohto roka ohlásila spoločnosť Tesla plány na spustenie solárneho projektu v Južnej Austrálii. Na základe dohody s vládou štátu Južná Austrália by mala Tesla v najbližších štyroch rokoch nainštalovať do „najmenej“ 50-tisíc austrálskych domácností 5 kW solárne panely a 13,5 kWh batérie na skladovanie energie Powerwall 2. Spoločne by mali vyprodukovať 250 MW elektrickej energie, čo je asi polovica toho, čo vyprodukuje bežná elektráreň, poháňaná uhlím. Nevyužitá energia sa bude skladovať v batériách a posielať späť do distribučnej siete, ktorá ju môže využiť v prípade núdze pre zvyšok tohto austrálskeho štátu.
Stabilnejšia dodávka elektriny
Počas prvej časti projektu Tesla nainštaluje systém solárnych panelov a batérií do 1100 domov, ktoré sa nachádzajú na štátnych pozemkoch, zdarma. Náklady by mal totiž pokryť predaj nadbytočnej elektrickej energie. V druhej fáze by malo nasledovať ďalších 24-tisíc budov, slúžiacich verejným účelom. Ďalšia inštalácia pre súkromné domácnosti je potom naplánovaná na rok 2019, v závislosti od úspechu skúšobnej fázy. Tesla uvádza, že takáto dokončená virtuálna elektráreň by mala poskytnúť rovnakú kapacitu ako veľká plynová turbína či uhoľná elektráreň. Batéria Powerwall pritom dokáže odhaliť výpadky a odpojiť sa od distribučnej siete. Automaticky obnoví dodávku energie v priebehu sekúnd tak, že si to majitelia ani nevšimnú.
Virtuálna elektráreň zníži náklady na energiu
Virtuálna elektráreň nie je úplne novým konceptom. Tesla je však prvou spoločnosťou, ktorá ju plánuje vytvoriť v takomto veľkom meradle. Vláda Južnej Austrálie uvádza, že by mal tento solárny projekt zabezpečiť až 20% denného energetického dopytu tohto štátu. Domácnosti a budovy, ktoré budú v tomto projekte zapojené by mali mať o 30% nižšie náklady na energiu. Aj budovy, ktoré nebudú súčasťou projektu, by však mali pocítiť nižšie ceny a menej výpadkov. Vláda na projekt prispeje sumou 32 miliónov austrálskych dolárov (asi 20 miliónov eur) z štátnych grantov a fondu na obnoviteľné technológie. Ďalších 800 miliónov austrálskych dolárov (asi 502 milińov eur) by mali poskytnúť súkromní investori. Tesla zároveň v hlavnom meste Južnej Austrálie, Adelaide, vybuduje servisné stredisko na monitorovanie a údržbu solárnych systémov.
Zdroj:
https://www.theverge.com
https://www.tesla.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...