OLED a fotobiotechnológie sú budúcnosťou svietenia

Maros S.

Dnešné domácnosti hromadne menia staré vláknové žiarovky za šetrné žiarivky a LED žiarovky. Technológie sa ale vyvíjajú neúprosnou rýchlosťou. Súčasné typy osvetlenia budeme za pár desaťročí – a možno aj skôr – meniť znova. Tentoraz zrejme za svetelné OLED panely alebo biologické lampy.

oled lampa zložená zo svietiacich panelov

Súčasná generácia šetrných žiariviek a LED žiaroviek dokázala zraziť spotrebu oproti tým starým o desiatky percent. Väčšina nevýhod, ktoré si s týmito technológiami bežne spájame, je už prekonaná: rozsvecuje sa behom okamihu, vydržia dlhšie a ponúkajú kvalitu svetla porovnateľnú alebo lepšiu než klasické žiarovky. Len tá cena klesá akosi pomaly.
Na peňaženky spotrebiteľov si už ale brúsia zuby zástupy ďalších technológií, ktoré sa pomaly sťahujú z laboratórií a výkresových dosiek inžinierov do obchodov. Jednou z nich sú OLED svetlá resp. svetelné panely. Už z názvu je zrejmé, že majú veľa spoločného s LED žiarovkami.

Svietiace OLED tapety

Hoci ide o podobnú technológiu, jej využitie je rozdielne. Zatiaľ čo klasické LED žiarovky slúžia ako bodové osvetlenie, organické LED diódy sú de facto povrchovým osvetlením. OLED svetlo je umelá hmota pripomínajúca list papiera tenkého asi 1,8 mm. Akonáhle ním prechádza elektrina, rozžiari sa.

OLED tapeta, zdroj: vuing.com

OLED tapeta, zdroj: vuing.com

Táto úžasná vlastnosť umožňuje využívať OLED pre úplne nové aplikácie. Už dnes sa OLED displeje využívajú napríklad v mobilných telefónoch (Samsung Galaxy S3, S4, HTC One S, Google Nexus a ďalšie), tabletoch, digitálnych fotoaparátoch a pomaly aj v plochých televízoroch. Zároveň je ale možné využiť OLED ako veľké svetelné povrchy. Vďaka tomu, že ide o tenký, ohybný a napríklad aj priehľadný materiál, dostávajú produktoví dizajnéri do rúk doslova novú hračku. Môžu tak navrhovať napríklad skrine, ktorých prirodzenou súčasťou je veľké povrchové osvetlenie.
Táto technológia ďalej umožňuje vymýšľať lampy neuveriteľných tvarov, prípadne sa OLED môže ako svetelná tapeta. Ohybné tenké pláty nesporne rýchlo nájdu uplatnenie aj v oblasti leteckého či automobilového priemyslu, v cyklistike a rade ďalších miest, kde doteraz využitie svetla bolo nemysliteľné. OLED môže byť dokonca aj priehľadné, takže sa dajú vymýšľať aj svietiace okná!

Výhoda OLED? Lacná výroba

Pre svoje charakteristiky pripomínajúce papier ponúka OLED osvetlenie jednu kľúčovú výhodu – lacnú výrobu. Tá totiž môže vyzerať podobne ako obrovské rotačné tlačiarenské stroje na výrobu novín, ktoré doslova „sekajú“ jedno vydanie za druhým.
Ďalšou kritickou výhodou je fakt, že OLED svetelné panely sa skladajú z organických látok. To znamená, že neobsahujú žiadne toxické látky. Jedná sa najmä o ortuť, ktorá je inak prítomná vo všetkých šetrných žiarivkách (a preto je nutné ich recyklovať a nevyhadzovať do smetného koša!).
Úplne nové možnosti spotrebičov a využitia OLED osvetlenie priemyselných priestorov a domácností začínajú ľudia ešte len objavovať. Dôvod je jednoduchý: dostupných produktov stále nie je dosť.

Zatiaľ len pre hotely

Medzi prvými, kto OLED osvetlenie ponúka, sú popredné firmy zamerané na osvetlenie ako OSRAM alebo Konica Minolta. Produkty sú však stále veľmi drahé, a tak si ich môžu dovoliť napríklad len dizajnovo zamerané firmy alebo hotely.
Množstvo zaujímavých noviniek možno ale očakávať na nadchádzajúcom veľtrhu svetla Lighting Japan Expo 2014, ktorý v polovici januára vypukne v krajine vychádzajúceho slnka. LED a OLED osvetlenie tam má už šiestym rokom svoju vlastnú špeciálnu sekciu.

Budúcnosť svietenia je organická

OLED je ale len začiatok organického vývoja budúcich technológií. Niektoré firmy už totiž experimentujú doslova so „živým“ osvetlením. Základom takýchto pokusov sú morské riasy, ktoré mnohí odborníci považujú za najdôležitejšie plodinu budúcnosti.
Z morských rias sa totiž dá ľahko vyrábať obrovské množstvo zdravých potravín, paliva alebo elektriny. Táto elektrina potom môže poháňať práve šetrné osvetlenia typu LED alebo OLED, ktoré rozžiaria váš domov alebo firemnú kanceláriu.
Biologické lampy dokonca už nie sú ani také sci-fi, ako by to na prvý pohľad mohlo vyzerať. Už v roku 2010 totiž takú „LATRO Lamp“ predstavil priemyselný dizajnér Mike Thompson.

zdroj: inhabitat.com, fotobiolampa, autor Mike Thompson

fotobiolampa, Mike Thompson

Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.