LED žiarovky – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Maros S.

Úsporné osvetlenie do domácnosti má dnes v prevažnej miere dve podoby: úsporné žiarivky a LED žiarovky. Druhá menovaná technológia si po pomalšom začiatku začína u spotrebiteľov získavať stále väčšiu obľubu. Ide pritom o vynález starý už viac ako pol storočie.

LED osvetlenie miestnosti v rôznych farbách

Kým ešte pred pár rokmi boli LED žiarovky v obchodoch viac-menej drahou vzácnosťou, ktorá ani tak nevynikala kvalitou, dnes už ich zoženiete dokonca aj v obchodoch s počítačovým príslušenstvom. Z LED žiaroviek sa stal ľahko dostupný spotrebný tovar. Rýchly vývoj priniesol vzostup kvality a pokles cien, vďaka čomu je možné pokojne voliť medzi úspornými žiarovkami a LED žiarovkami.

LED žiarovky a ich dlhá história

Zhruba od 60. rokov minulého storočia sa v oblasti elektroniky začali využívať malé svietivé diódy (LED). Až do 90. rokov slúžili ako obyčajné kontrolky, napr. na televíznych prijímačoch. Až keď sa pred dvadsiatimi rokmi konečne objavili aj modro svietiace LED, výrobcom došlo, že kombináciou modrej, zelenej a červenej diódy je možné vyrobiť diódy a LED žiarovky svietiace bielym svetlom.

Úsporné LED žiarovky využívajú ako zdroj svetla LED diódy.

LED žiarovky využívajú ako zdroj svetla LED diódy. Foto: www.shutterstock.com

Práve výrazné biele svetlo bolo po dlhú dobu „poznávacím znamením“ osvetľovacích zariadení typu LED. Bežné žiarovky vydávali výrazne žlté svetlo a aj úsporné žiarivky svietia mierne žltkasto. Dnes už ale aj najnovšie LED žiarovky vysielajú žlté svetlo, ktoré je pre ľudské oko príjemnejšie a prirodzenejšie.

Plusy a mínusy LED žiaroviek

Moderné kvalitné LED žiarovky majú oproti klasickým žiarovkám a šetrným žiarivkám niekoľko dôležitých predností. Predovšetkým, neobsahujú žiadne toxické látky; najmä ortuť, ktorá je inak obsiahnutá vo všetkých žiarivkách (preto je nutné ich recyklovať). Z tohto dôvodu nie je nutné sa obávať, že by nevhodne pohodené LED žiarovky mohli nebezpečným znečistením zasiahnuť pôdu alebo spodnú vodu.
Druhou výhodou je ešte nižšia spotreba ako u šetrných žiariviek. Je to dané výrazne vyšším pomerom merného svetelného výkonu. To znamená, že LED žiarovky vydávajú viac svetla na jednu jednotku príkonu. V prípade 10W LED žiarovky to môže byť napr. 60 lm/W, v prípade bežnej žiarovky okolo 10 lm/W. Pre názornosť sa zvykne uvádzať nasledovná postupnosť:

40W žiarovka = 35W halogénová žiarovka = 11W úsporná žiarovka = 4W LED žiarovka

Samozrejme, že tento vzorec neplatí doslovne a za každých okolností. Vytvára ale základnú predstavu o tom, že pri zhruba rovnakom svetelnom toku (udávanom v lumenoch, skratka „lm“) sú LED žiarovky až 10x úspornejšie než bežné staré vláknové žiarovky a asi 2,5x úspornejšie než šetrné žiarivky.
Najvýkonnejšie dostupné LED žiarovky majú dnes výkon okolo 12W – 15W, čo predstavuje ekvivalent 90W – 120W klasickej vláknovej žiarovky. Ceny sa pohybujú od zhruba 7 eur do 18 eur. Značkové môžu vyjsť dokonca aj na viac ako dvojnásobok.

LED žiarovky vydržia dlhšie

Ďalšou konkurenčnou výhodou LED žiaroviek je ich životnosť. Tú totiž výrobcovia udávajú na desaťtisíce hodín. Teda mnohonásobne viac, než koľko ponúkali volfrámové žiarovky alebo koľko ponúkajú žiarivky. Plusom kvalitných LED je aj možnosť regulovať intenzitu osvetlenia, prípadne dokonca meniť farebnosť.
NÁŠ TIP: Čo príde po LED? OLED alebo fotobiotechnológie!
Spoločnosť Apple dokonca v spolupráci s firmou Philips predáva špeciálne LED žiarovky, ktoré je možné ovládať cez iPhone alebo iPad. Jej cena sa ale šplhá v prepočte na vyše 145 eur. Okrem toho LED žiarovky dnes našli uplatnenie aj v rade produktov. Napríklad ako svetelné reťaze na vianočné stromčeky, inteligentné LED svetlá v autách, rôzne druhy čeloviek alebo dizajnové osvetlenie.
ZAUJÍMAVOSŤ: Bude sa cez LED žiarovky šíriť internet?
Návratnosť výmeny klasickej žiarovky za LED žiarovku v cene okolo 7 eur sa dnes počíta na približne 1500 – 2000 hodín nepretržitého svietenia.

Aj LED žiarovky hrejú

LED žiarovky sú ponúkané v mnohých rôznych tvaroch a päticiach. Nie je problém zohnať také, ktoré pripomínajú klasickú žiarovku a majú rovnaký závit. Tie sa najčastejšie využívajú tam, kde je zdroj svetla vidieť. Tam, kde ho vidieť nie je, môžeme využiť aj menej vzhľadné ale lacnejšie LED žiarovky, na ktorých je vidieť jednotlivé svetelné „čipy“ (žlté štvorčeky).

LED žiarovky sa na trhu vyskytujú v najrôznejších prevedeniach.

LED žiarovky sa na trhu vyskytujú v najrôznejších prevedeniach. Foto: www.shutterstock.com

Vyrábajú sa však aj LED žiarovky v podobe trubíc s príslušnou päticou, prípadne „sviečky“ s tenkým závitom, bodové, reflektory a ďalšie varianty. Na rozdiel od úsporiek LED žiarovky nikdy netrpeli dlhým nábehom, čo je ich ďalšia výhoda.
Tiež sa u nich ale časť dodanej energie mení na teplo – ide iba o výrazne menší podiel ako u klasických žiaroviek alebo žiariviek – takže na dotyk môžete cítiť, že pri svietení sú zahriate. Čím viac sa ale LED žiarovka zahrieva, tým nižšia bude jej životnosť.

Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.