Na UK vytvorili model na predpovedanie vývoja ceny elektriny
Na Univerzite Komenského vytvorili unikátny model, prostredníctvom ktorého je možné predpovedať dopyt a cenu elektrickej energie. Zohľadňuje napríklad faktor vonkajšej teploty a odstávku jadrových zdrojov. Časti modelu už overili aj v praxi.
Na Univerzite Komenského v Bratislave (UK) vytvorili unikátny model, prostredníctvom ktorého je možné predpovedať dopyt a cenu elektrickej energie.
„Vďaka tomuto nástroju by mali ušetriť jednak výrobcovia a obchodníci s elektrinou, veľkí odberatelia, ale v neposlednom rade i domácnosti,“ hovorí o prínose modelu jeho autor Mgr. Ján Smoleň, študent doktorandského štúdia Fakulty managementu UK. Dodal, že model na predpovedanie vývoja ceny elektriny je zaujímavý aj pre regulátora, „keďže poukazuje na množstvo trendov a zákonitostí, ktoré je možné na trhu sledovať“.
Model na predpovedanie cien elektriny na veľkoobchodnom trhu priamo vychádza z modelu na predpovedanie dopytu, zároveň ale berie do úvahy niekoľko inovatívnych prvkov. Medzi ne patria napríklad faktor nízkych a vysokých teplôt zvyšujúcich dopyt po elektrine či zakomponovanie odstávok jadrových blokov, ktoré vedú k nárastu ceny elektriny, keďže stupňujú nároky na výrobu z ostatných zdrojov.
Časti modelu študenta UK, predovšetkým v oblasti predpovedania dopytu po elektrine, boli už overované aj v praxi – v spoločnosti Slovenské elektrárne – so záverom, že tento model predpovedá dopyt lepšie ako externé riešenie, ktoré bolo používané v minulosti.
EK: Štvrťrok na trhoch s elektrinou
Faktory ako vonkajšia teplota a odstávky jadrových blokov sa spomínajú aj v správe Európskej komisie o európskych trhoch s elektrinou za 1. štvrťrok 2013. Uvádza sa v nej napríklad to, že historicky nízke teploty v marci 2013 dočasne ovplyvnili veľkoobchodné ceny elektriny v tých krajinách, ktoré sa vo veľkom spoliehajú na výrobu elektriny zo zemného plynu a kde hrá elektrina dôležitú rolu pri vykurovaní domácností.
Trh s elektrinou v Európe prebieha liberalizáciou smerom k vzniku vnútorného trhu s elektrinou a v rámci jednotlivých geografických regiónov dochádza k market couplingu.
Ako poukázala EK vo svojej štvrťročnej správe, aj napriek integrácii regionálnych trhov bol vývoj cien v jednotlivých krajinách rozličný v dôsledku špecifických faktorov súvisiacich s dodávkou elektriny.
Napríklad v prípade integrovaného trhu stredozápadnej Európy EK uviedla, že Nemecko ťažilo z nízkych nákladov na výrobu elektriny kvôli značnej produkcii z vetra a slnka, lacného uhlia a klesajúcej ceny emisných povoleniek počas väčšiny štvrťroku.
V Belgicku boli kvôli podozrivým prasklinám odstavené dva jadrové bloky elektrární Tihange a Doel, čo vyvolalo potrebu väčšieho dovozu elektriny z Holandska a Francúzska. V Holandsku pritom kvôli chladnému marcovému počasiu došlo k zvýšeniu cien široko používaného plynu, a teda aj k značnému nárastu nákladov na výrobu elektriny.
Oba faktory zaúradovali aj vo Francúzsku. Veľkoobchodné ceny elektriny narástli zvýšeným odberom elektriny na výrobu tepla a tiež nahradením niektorých nukleárnych kapacít drahšou výrobou elektriny z plynu z dôvodu nižšej dostupnosti jadra než sa očakávalo.
Zdroj: EurActiv.sk
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...