Ako znížiť výdavky na teplú vodu?

Maros S.

Používanie teplej vody v domácnosti pre svoju potrebu je zrejme tou najčastejšie používanou komoditou. Sprchovaním počnúc až umývaním riadu končiac. Takže nás ani neprekvapí, že bojlery, alebo ohrievače vody spotrebujú až 15 – 18% celkovej elektrickej energie domácnosti. To je viac ako spotrebujú všetky domáce spotrebiče dohromady. Teda ako znížiť výdavky?

Dajú sa vôbec znížiť výdavky na ohrev vody?

To najjednoduchšie čo môžeme urobiť ako znížiť výdavky, je zmeniť naše správanie. Tu je zopár tipov:

  1. Nenechávať zbytočne tiecť teplú vodu pri sprchovaní, holení, umývaní zubov atď.
  2. Nastavte čo najnižšiu teplotu, ktorá postačí na ohrev teplej vody. Je to cca 48°C, čo v nadchádzajúcich jarných a letných mesiacoch úplne postačí.
  3. Pre maximálnu účinnosť vody používajte sprchové hlavice s menšou prietokovou rýchlosťou.
  4. Umývačky riadu majú svoj vlastný termostat na nastavenie teploty podľa zvoleného programu. Preto sa nemusíte obávať, žeby riady pri nižšej teplote neboli dobre umyté.
  5. Pokiaľ to vaša umývačka riadu umožňuje, zvoľte režim umývania „Eco“.
  6. Ak používate na umývanie rúk prietokový ohrievač, nastavte jeho teplotu na 40 °C. Takáto teplota na umytie rúk bez problémov postačuje.
  7. Pri odchode z domu na dlhší čas znížte teplotu na ohrev teplej vody.
  8. Dobrá a správna izolácia bojlera a rozvodov vody je dôležitým bodom ako znížiť výdavky na ohrev vody.

Ako znížiť výdavky na teplú vodu pri umývaní alebo praní?

Najvyššie náklady na umývanie riadu alebo pranie tvorí minutá energia potrebná na jej ohrev. Stále je rozšírený názor, že ručným umývaním riadu sa šetrí teplá voda. Iste, pokiaľ umývame dve šálky alebo taniere. Neplatí to však v prípade, ak riad umývame dlho a viackrát za deň. Energiu výrazne znížite používaním umývačiek riadu alebo pračiek v energeticky úspornom programe, alebo jednoducho zvoľte kratší cyklus umývania. Mnohé umývačky riadu majú medzi programami aj tzv. úsporný režim „Eco“, ktorý používa optimálnu kombináciu teploty vody a dĺžky umývania.
Na rozdiel od umývačky riadu automatické práčky nevyžadujú minimálnu teplotu na optimálne čistenie. Preto je dnes pranie bežné pri 30 °C alebo plákanie bielizne v studenej vode.
Ak stojíte pred kúpou umývačky alebo práčky určite sa rozhodnite pre tie, ktoré majú energetickú triedu A. Pri nižších energetických triedach je vyššia spotreba energie a teda aj jej konečná cena. Cenové rozdiely medzi energetickými triedami nie sú až také priepastné a finančná návratnosť z energeticky úspornej umývačky alebo práčky je pomerne rýchla.
ako znížiť výdavky

Aké sú výdavky na teplú vodu v ohrievačoch vody?

Najčastejšie používanými ohrievačmi teplej vody sú prietokové ohrievače, zásobníkový ohrievač a tzv. centrálny ohrievač TÚV. Cenovo najvýhodnejším sú plynové prietokové ohrievače, kedy sa ohrev začína hneď po pri pustení vody z batérie. Avšak z pohľadu viacčlennej rodiny je prietokový ohrievač neefektívny. Je vhodný skôr do menších sociálnych zariadení bez využívania sprchy.
Tzv. centrálny ohrievač, alebo lepšie povedané centrálna príprava TÚV sa využíva v bytových domoch alebo domoch s väčším počtom odberateľov. V cirkulačnom potrubí neustále prúdi teplá voda. Aj preto dodávka teplej úžitkovej vody patrí medzi najdrahšie služby spojené s bývaním v bytových domoch.
Zásobníkový ohrev teplej vody či už plynový alebo elektrický s priamym alebo nepriamym ohrevom vody je súčasťou každého rodinného domu. Dnešné zásobníky vody alebo bojlery už sú pomerne ekonomicky úsporné a s nízkymi tepelnými stratami. Avšak energeticky najviac nevýhodným sa javí elektrický zásobník na ohrev vody. V porovnaní s plynovými ohrievačmi je spotreba elektrickej energie vyššia a doba výhrevu dlhšia.
Na ohrev teplej vody sa v neposednom rade používajú aj solárne ohrievače, ktoré sú u nás pomerne obľúbené, i keď ich počet v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je neporovnateľný.
Na Slovensku sa slnečné kolektory používajú najčastejšie na ohrev TÚV. Okrem čerpadlovej jednotky a bojlera obsahujú nemrznúcu kvapalinu, ktorá nám umožňuje využívať solárne panely na ohrev vody aj v zime. Optimálne zostavy solárnych ohrievačov dokážu ušetriť až 60 – 70% ročných nákladov na elektrickú energiu určenú na ohrev teplej vody a to so životnosťou 25 až 30 rokov. Ich nevýhodou je vysoká prvotná investícia. V každom prípade ak bude možnosť čerpania dotácie na ich budovanie, tak nákup a inštalácia slnečných kolektorov je na mieste. Získame najefektívnejšiu a najekologickejšiu formu ohrevu teplej vody.

Autor: Marek Reviľak, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.