5 prekvapujúcich zistení, ako osvetlenie môže zlepšiť vašu náladu, produktivitu a zdravie
Myslíte si, že kancelária osvetlená umelým osvetlením je zdravé miesto na prácu? Mýlite sa! Ak sa cítite unavene, ste podráždení, alebo vás počas pracovnej doby bolí hlava, dôvodom, na ktorý ste si ani nespomenuli, môže byť aj osvetlenie na pracovisku. Slabé osvetlenie pracoviska – nesmieme si to mýliť s tlmeným osvetlením—môže spôsobiť bolesti hlavy, krku, alebo dokonca zdvojené videnie.
Väčšina z nás sa osvetlením nezaoberá pokiaľ dostatočne vidíme to, čo robíme. Má význam na chvíľu sa zamyslieť nad osvetlením pracovného miesta, pretože niekoľko malých zmien v nastavení osvetlenia môže spôsobiť pozitívne zmeny v nálade, dokonca aj v produktivite. Tu je niekoľko rád na zlepšenie pracovných podmienok úpravou osvetlenia:
1. Stlmte/vypnite stropné osvetlenie (áno, čítate správne)
Keď hovoríme o osvetlení, máme tendenciu si myslieť, že čím viac svetla, tým lepšie. V skutočnosti málokto z nás vie, aká intenzita osvetlenia je pre nás vhodná. „Ľudské oko nevie správne určiť aktuálnu intenzitu osvetlenia,“ hovorí Michael Helander, výkonný riaditeľ a zakladateľ kanadskej spoločnosti OLED OTI Lumionics. „Naše vnímanie svetla sa zakladá na kontraste medzi viacerými druhmi osvetlenia v našom okolí. Napríklad ak je chodba vedľa vašej kancelárie viac osvetlená ako samotná kancelária, môžete mať pocit, že vaša kancelária je tmavá, aj keď intenzita osvetlenia kancelárie je rovnaká, aká bola aj pred tým.“ Príliš veľa svetla vytvára odrazy a spôsobuje oslnenie, čo sťažuje našu schopnosť vidieť jasne.
2. Urobte osvetlenie pružnejšie
Najlepším riešením je nastaviť optimálne osvetlenie. Stlmenie stropného osvetlenia a poskytnutie možnosti individuálnych svetelných zdrojov alebo lámp, ktoré môžeme zapínať a vypínať v závislosti od individuálnych potrieb alebo v závislosti na druhu pracovnej činnosti, sa javí ako najlepšie riešenie. Takéto riešenie má dodatočný vplyv aj na úsporu elektrickej energie, pretože zbytočne neosvetľujeme priestory, ktoré sa nevyužívajú.
3. Zníženie tzv. modrého svetla
Viaceré kancelárske priestorov sú vybavené fluorescenčným alebo LED osvetlením, ktoré vydávajú modré svetlo. Modré svetlo púta pozornosť a má vplyv na duševný stav a v prírode sa vyskytuje počas svitania a súmraku. Problémom je, že ak pracujeme po západe slnka a sme aj potom vystavení modrému svetlu, jeho predĺžený vplyv narúša spánkový cyklus.
Na vyriešenie tohto problému treba hľadať v osvetlení produkujúcom menej modrého svetla. A nakoniec ak ste zvyknutí používať svoj telefón alobo tablet tesne pred spánkom, doporučuje sa stiahnuť si aplikáciu blokujúcu vyžarovanie modrého svetla. Takéto aplikácie sú väčšinou bezplatne dostupné.
4. Zvážte použitie OLED osvetlenia
OLED (organická svetlo emitujúca dióda, ktorá vyžaruje organické svetlo) je omnoho prijateľnejšia ako vyžarovanie obrazoviek a používa sa na výrobu plošných osvetľovacích telies, ktoré sú omnoho prijateľnejšie pre ľudský zrak a atraktívnejšie ako tradičné žiarovky. Ich cena je zatiaľ vysoká, ale postupne klesá, čím sa ich častejšie používanie stane reálnejším.
5. Využívajte prirodzené osvetlenie ako sa len dá
Vo väčšine kancelárií sa, žiaľ, nedá spoliehať len na denné svetlo. Nie vždy dostane dostatok vonkajšieho svetla cez okno, závisí to od počasia a dennej doby. Naviac určite potrebujete niekedy pracovať aj vtedy, keď je vonku tma.
Využívanie denného svetla je praktické a znižuje pravdepodobnosť únavy zraku a stým spojených ťažkostí. Naviac slnečné svetlo je ten druh osvetlenia, na ktorý sa náš zrak prirodzeným vývojom prispôsobil.
Ak Vás článok zaujal, prečítajte si viac o podobnej téme
https://www.setri.sk/spotreba-elektrickej-energie-za-osvetlenie-lightcatcher-dokaze-usetrit-20-70-nakladov/
https://www.setri.sk/inteligentne-osvetlenie-domacnosti/
My budeme tému osvetlenie aj naďalej seldovať a prinášať vám aktuálne informácie.