Prenosná solárna nabíjačka – časť I: 8 tipov na tie najlepšie
Vybitá batéria v telefóne, zvlášť keď ste na míle vzdialení od civilizácie, môže niekedy spôsobiť nemalé problémy. Vedeli ste, že na jeho dobitie nepotrebujete konvenčnú nabíjačku? Ak sa chystáte na dovolenku, alebo výlet môžete si totiž pribaliť prenosný solárny panel. Prenosná solárna nabíjačka vám kdekoľvek v prírode bez väčších problémov pomôže s nabitím mobilu, tabletu alebo počítača.
Dnes sú na trhu funkčné solárne panely, ktoré môžete nosiť vo vrecku alebo v batohu. Vybrali sme pre vás 8 najlepších prenosných solárnych panelov vhodných pre každú situáciu. Dnes vám predstavíme prvé štyri.
1. PowerAdd Apollo 2
Veľkosťou sa podobá skôr na objemnejší iPhone 6 a na prvý pohľad nevyzerá ako prenosná solárna nabíjačka. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia veľkosť solárneho panelu, tým viac slnečnej energie dopadne na solárne bunky panelu. Nie je to však nevyhnutné pri každom type solárnych panelov. Pri tomto type solárneho panelu nabíjanie síce trvá dlhšie, ale batéria, ktorá je jej súčasťou má celkom dobrú kapacitu. Vďaka svojej veľkosti sa bez problémov zmestí do tašky alebo do vrecka.
Výhoda: Vrecková veľkosť
Nevýhoda: mätúci LED displej
Cena: od 30 USD
2. ALLPOWERS prenosná solárna nabíjačka
Na prvý pohľad vyzerá trochu neohrabane, najmä keď je roztiahnutá ako slnečná clona. Množstvo otvorov umožňuje pripnutie k batohu. Malé štvorité panely sú flexibilné, pričom dodávajú 16 Wattov pri 2 ampéroch, ale iba pri umiestnení na priamom slnečnom žiarení. S monokryštalickým PET obalom je celé zariadenie odolné voči poškriabaniu a dlhé roky je schopné dodávať plný výkon.
Výhoda: Hmotnosť menšia ako 0,5 kg
Nevýhoda: Vyžaduje priame slnečné žiarenie
Cena: od 45 EUR
3. Instapark Mercury 10
V zloženom stave má Mercury 10 veľkosť tabletu. Ako napovedá samotný názov, dodáva 10 Watov energie cez duálny USB port. Mäkká povrchová úprava je z kvalitného materiálu za rozumnú cenu. Tri panely zachytia pomerne veľa slnečného svetla na rýchlu výrobu energie.
Výhoda: Rýchle nabíjanie
Nevýhoda: Neobsahuje batériu
Cena: od 40 EUR
4. ANKER prenosná solárna nabíjačka s duálnym portom
Prenosné solárne nabíjačky môžu byť nevyspytateľné, ak majú rozpoznať nabíjaný prístroj a nabiť ho dostatočne. Neplatí to však pre hyper-inteligentný PowerIQ zabudovaný do tejto štýlovej nabíjačky Anker. Automaticky nastaví správne výstupné hodnoty nabíjania pre váš prístroj, dodá mu dostatok energie a minimalizuje čas nabíjania. Zostava 14 watových 4 monokryštalických panelov dodáva 2 ampéry pri umiestnení na priamom slnečnom žiarení. V zloženom stave je táto prenosná solárna nabíjačka v polyesterovom obale. Nabíjačka však nemá vlastnú batériu na uskladnenie energie.
Výhoda: Pomerne rýchle nabíjanie a zabudované kovové otvory
Nevýhoda: Testy odhalili niekoľko dielov nižšej kvality
Cena: od 45 EUR
V druhej časti predstavíme zostávajúce 4 prenosné solárne nabíjačky v cenovom rozpätí od 60 do 200 EUR.
K tejto téme si môžete prečítať aj článok: