Digestor: ako si vybrať najvhodnejší?
Vašu pohodu pri varení výrazne zvyšuje vybavenie kuchyne spotrebičmi, ktoré spĺňajú funkčné aj dizajnové nároky. Ak si práve vyberáte digestor – odsávač pár, z hľadiska funkčnosti zohľadnite predovšetkým kapacitu odsatého vzduchu, výkon motora a hlučnosť. Pri odsávačoch pár sa od 1. januára 2015 uvádza už aj energetická trieda.
V ponukách výrobcov sa v súčasnosti nachádzajú odsávače pár, s ktorými si svoju kuchyňu dokážete ideálne doladiť po dizajnovej stránke a naplní aj vaše očakávania ohľadne čistoty mikroklímy vo vašom byte, či dome. Ak sa chcete rýchlo zorientovať v konkurencii niekoľkých digestorov pozrite si jeho energetický štítok.
Podľa inštalácie delíme odsávače na priestorové (nad varnými ostrovčekmi), stenové (inštalácia na stenu) alebo vstavané (integrované do nábytku – výklopné alebo výsuvné odsávače).
Podľa spôsobu odsávania sú odsávače s odvodom pár cez stenu alebo komínom mimo miestnosť alebo recirkulačné, kde sa odsávaný vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia vetracím otvorom odsávača späť do miestnosti. Veľká časť odsávačov pár môže pracovať v oboch režimoch. Pri výbere odsávača odporúčam možnosť odsávania pár overiť u predajcu.
Digestor a jeho účinnosť
Pri odsávaní pár je vždy účinnejší odsávač s odvodom pár mimo miestnosť. Recirkulačné odsávanie cez uhlíkový filter má oproti komínovému stratu cca 10 – 15 %. Výrobcovia odsávačov pár zvyčajne v technických parametroch uvádzajú výkon odsávania do komína. Pri recirkulačnom odsávaní je potrebné počítať s uvedenou stratou, pretože odsávaný vzduch prechádza uhlíkovým filtrom, ktorý znižuje výsledný výkon.
Vhodný digestor s primeranou kapacitu (účinnosťou) odsávania si ľahko vypočítate podľa nasledujúceho vzorca:
šírka x hĺbka x výška miestnosti x 10 = kapacita odsávania (m3/h)
Uvádzame príklad:
Kuchyňa má rozmery 4 m x 4 m a výška stien miestnosti je 3 m. Potom:
4 x 4 x 3 x 10 = 480 m3/h
Výsledná kapacita odsávania, ktorú by mal mať váš digestor je 480 m3/h.
Hlučnosť digestora
Najpoužívanejším zariadením kuchyne je po sporáku, či varnej doske práve digestor, ktorý je aj najvýznamnejším zdrojom hluku v kuchyni. Hlučnosť bežných digestorov sa pohybuje medzi 50 až 70 dB. Tichšie a zároveň aj exkluzívnejšie odsávače dosahujú hodnoty 25 až 55 dB. Len pre porovnanie uvádzame, že ručný mixér dosahuje okolo 50 dB. Hluk do 60 dB vzniká pri vyklepávaní a vyprážaní rezňov a vytvára ho napr. aj ventilátor teplovzdušnej a mikrovlnnej rúry.
Ak si potrpíte na pokoj a ticho, zvážte svoje možnosti a zaobstarajte si radšej tichší hoci aj drahší digestor. Zvlášť v prípadoch, keď máte priestory kuchyne otvorené a prepojené s obývacími časťami.
Umiestnenie digestora
Optimálna vzdialenosť odsávača pár od varnej dosky je 65 cm. Každý výrobca pri svojom spotrebiči uvádza minimálnu vzdialenosť varnej dosky od spodnej hrany odsávača, preto vám odporúčame vybrať si konkrétny digestor a overiť si aj odporúčané parametre inštalácie. Digestor by mal mať oproti varnej doske mierny presah a čím je umiestnený vyššie, tým by ten presah mal byť väčší. Pri viacposchodovom rodinnom dome zvažujte umiestnenie digestora tak, aby dokázal eliminovať prípadný tepelný ťah a pohyb vzduchu na vyššie podlažia a zabránil aj šíreniu nepríjemných pachov v obydlí.
Pri výbere digestora vám prajeme šťastnú ruku a veríme, že ste v našom článku našli odpovede, ktoré vám pomôžu vybrať si najvhodnejší spotrebič. Ak máte ďalšie otázky alebo vás zaujíma niečo konkrétnejšie týkajúce sa šetrenia energie, oslovte našich odborných poradcov s priamou otázkou v sekcii „Spýtajte sa:“ v navigácii nášho portálu vpravo. Radi vám poradia.
Článok vznikol na základe otázok užívateľov, na ktoré odpovedala:
Darina Papáčová
produktový špacialista Whirlpool Slovakia