Ako predĺžiť výdrž batérie vo vašom mobilnom telefóne alebo tablete
Dnešné mobilné prístroje sú prakticky závislé od svojej batérie. Tú navyše nemožno vždy ľahko vymeniť. Výdrž batérie je závislá od viacerých faktorov, z ktorých niektoré sa dajú ovplyvniť.
Moderné mobilné telefóny sú komunikační i energetickí narkomani. Aj keď neprebiehajú volania, sú neustále vyhľadávajú siete, prehľadávajú wifi pripojenia a sťahujú e-maily z dátového cloudu. Všetky tieto spojenia používajú veľké množstvo energie.
Niekoľko rád, ako predĺžiť výdrž batérie
- vypnite Bluetooth, keď nepoužívate bezdrôtový headset alebo neprenášate dáta,
- vypnite 3G/4G pripojenie a Wi-Fi, ak nesurfujete na webe alebo nepoužívanie aplikácie vyžadujúce byť online
- vypnite prijímač GPS ak nepotrebujete presne určiť svoju polohu
- chytré telefóny tiež nepretržite kontrolujú a sťahujú nové e-maily a každý zakýto check-in využíva energiu. Vypnite si „push e-mail“ funkcie a sťahujte si správy ručne a menej často.
- uzamknutie tlačidiel telefónu môže zabrániť náhodnému zapínaniu telefónu a jeho obrazovky vo vrecku nohavíc alebo v kabelke.
Ďalšími požieračmi energie vo vašom telefóne sú: hlasný reproduktor, vibrovanie a ďalej všetko, čo používa procesor alebo obrazovku telefónu. Sú to hlavne fotografie, hudba, filmy a hry.
Ako zistím, čo sa deje v mojom telefóne?
V nastaveniach inteligentných telefónov nájdete aj informácie týkajúce sa využívania procesoru jednotlivými aplikáciami. Tu sa dozviete, ktoré aplikácie vám najviac zaťažujú procesor. Väčšinu energie spotrebováva samotný operačný systém a ten vypnúť nemôžete. V zozname za ním sa môžu objaviť funkcie a aplikácie, ktoré nemajú pre vás vysokú dôležitosť, aspoň nie takú, ako výdrž batérie. Tie môžete vypnúť alebo odstrániť. Treba však byť opatrný a ak sa v tom nevyznáte, požiadajte niekoho o pomoc, aby ste si neodstránili niečo dôležité.
Novšie mobilné telefóny majú správu batérie predinštalovanú a dostupnú cez hlavné nastavenia. Ak si chcete nastaviť režim fungovania napr. na maximálnu výdrž batérie, použite na to nastavenia v menu telefónu. Neodporúčame sťahovať si do mobilu špeciálne aplikácie na správu batérie od tretích strán, npar. z GooglePlay alebo Apple Store. Nie vždy sú tieto aplikácie jednoznačne zamerané na úsporu vašej batérie ale skôr na časté využívanie samotnej aplikácie na „čistenie“ a „optimalizáciu“ procesov v telefóne. Počas toho vás nezabudnú obťažovať reklamami (to je ich hlavný účel) a samotné zlepšenie správy sa možno na chvíľu objaví ale čoskoro zase vytratí. To preto, aby ste aplikáciu znova použili.
Pokiaľ ste jedným alebo jednou z mála, kto ešte využíva telefón hlavne na telefonovanie a ostatné funkcie sú vám ukradnuté, kúpte si radšej rovno telefón bez rôznych multimediálnych funkcií a s menším displayom. Takéto zariadenie stačí nabiť raz za niekoľko dní. Pokiaľ však držíte svoj smartfón v ruke každú voľnú chvíľku, je ťažké udržať spotrebu na uzde.
Okrem správania sa pri používaní je dôležité hlavne to, aký typ batérie máte vo svojom zariadení:
Li- Ion batérie
Lítiovo-iónové batérie sú aktuálne najpoužívanejším druhom batérií. Nájdeme ich takmer vo všetkých moderných prístrojoch. O Li-Ion batériách sa až donedávna súdilo, že na rozdiel od starších typov batérií netrpia pamäťovým efektom. Vedcom sa však na jar tohto roka podarilo túto dlho platnú dogmu vyvrátiť.
V laboratórnych podmienkach sa pri Li-Ion batériách pamäťový efekt skutočne prejavil, jeho účinok je však zanedbateľný. Toto zistenie teda rozhodne neznamená, že by sa Li-Ion batérie mali hĺbkovo vybíjať a nabíjať.
Li- Ion batérie sa môžu vybíjať pri bežnom používaní len čiastočne. Úplné vybíjanie môže týmto moderným batériám dokonca škodiť. V jeho dôsledku môže totiž dochádzať k rýchlejšiemu znižovaniu kapacity a predlžovaniu doby nabíjania.
Proti nebezpečnému hĺbkovému vybitiu či prebitiu batériu chránia senzory, ktoré by mali zabrániť dosiahnutiu extrémneho stavu a väčšina moderných prístrojov sama vyhodnotí, kedy je batéria na kritickej hodnote, a automaticky sa v takom prípade vypnú, hoci v batérii ešte časť „záložnej“ kapacity zostáva. Bežný používateľ o tom však ani nevie.
Li-Pol batérie
Lítiovo-polymérové batérie sú zatiaľ najpokročilejší zo všetkých uvedených druhov. Možno ich označiť za zlepšenú verziu Li-Ion batérie, ktorá neobsahuje kvapalinu, ale gélový elektrolyt. Vďaka gélu sú batérie Li-Pol veľmi tenké a objavujú sa v rôznych tvaroch. Sú však takisto zvyčajne drahšie, čo najmä v lacnejších prístrojoch ich využitie obmedzuje a nájdeme ich hlavne v drahších smartfónoch, tabletoch či ultrabookoch.
Batérie typu Li-Pol netreba pred použitím formátovať, pamäťový efekt je pri nich prakticky úplne potlačený. Tieto batérie sú citlivé na presné nabíjanie, preto je pri Li-Pol akumulátoroch nevyhnutné používať iba nabíjačky dodávané výrobcom. V porovnaní s ostatnými typmi batérií majú Li-Pol batérie aj veľmi nízke samovybíjanie, čo znamená, že v čase nepoužívania takmer nestrácajú samovoľne kapacitu.
Zdroj: internet