Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Maros S.

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa s teplom budeme musieť vysporiadať vo svojich príbytkoch. Zozbierali sme pre vás tipy a triky, ako schladiť byt či dom, alebo aspoň zmierniť teplo u vás doma.

Ak používate klimatizáciu, môžete nasludujúce rady kombinovať s jej používaním a ušetríte na jej prevádzke.
Na získanie tepelnej pohody a vyhovujúcej mikrolímy je ideálne myslieť už pri stavbe domu alebo si to stanoviť ako jedno z kritérií pri kúpe, či prestavbe bytu. Kvalitné zateplenie obvodovej konštrukcie, efektívne tienenie alebo iné riešenia (ako napr. zelená strecha, či viackomorové okná) si ale zrejme nemôže väčšina z nás dovoliť zaviesť ihneď. Preto ponúkame aspoň niekoľko tipov, ako si vytvoriť pohodu svojpomocne a šetrne.

Jednoduché tipy ako schladiť byt

1. Efektívne tienenie – snažte sa čo najviac zabrániť prieniku priameho slnečného svetla do interiéru, pomáha to udržať si priestor trochu chladnejší. Účinnejšie ako bežné vnútorné žalúzie či zatemňovacie závesy sú vonkajšie žalúzie alebo rôzne tieniace prvky, ktoré zabránia prehrievaniu fasád a okenných tabúľ.

Tieniace prvky predsunuté pred okenné tabule sú jedným z riešení ako schladiť byt alebo dom

Tieniace prvky predsunuté pred okenné tabule sú jedným z riešení ako schladiť byt alebo dom. zdroj: www.deraxa.sk

2. Skúste do okna, ktorým vetráte, zavesiť  vlhkú plachtu. Keď vzduch prechádza vlhkou látkou, ochladzuje ho to. Podobne sa dá zvlhčiť sieťka proti hmyzu, ktorá sa najčastejšie nachádza na okne, ktoré pravidelne otvárame.

3. Podobne môžete miestnosť ochladiť, ak pred ventilátor postavíte misu ľadu a priestorom necháte prúdiť chladný vzduch.

4. Otočte ventilátor smerom von. Horúci vzduch tak dostanete z domu. Ak máte stropný ventilátor, otočte ho tak, aby sa otáčal v opačnom smere a horúci vzduch fúkal smerom nahor a von.

5. Vyzbrojte sa rozprašovačom s chladnou vodou. „Polievajte sa a ovlažujte sa“ podľa potreby. Keď sa voda odparuje z povrchu vášho tela, ochladzuje vás. Tak získate pocit, že je vo vašej izbe chladnejšie. Dočasne pomáha aj ponorenie rúk do misky s ľadovou vodou.

6. Vypnite (alebo úplne odpojte) domáce spotrebiče. Zo zapnutého počítača, televízie, či nabíjačky sála do priestoru teplo. Veľa tepla sa do miestnosti dostane po otvorení dvier umývačky, ktorá práve skončila svoj program. Pri odstavení umývačky by si mal ale každý uvedomiť, koľko vody umývačka ušetrí oproti klasickému umývaniu riadov vo výlevke.

7. Keď vám doslúži klasická žiarovka, vymeňte ju za úspornú. Postupný prechod na úspornejšie svetelné zdroje znamená aj to, že sa do osvetľovanej miestnosti šíri aj menej tepla. Úspornejšie LED svietidlá aj v tomto smere prekonávajú dosluhujúce klasické žiarovky.

Posledné 2 tipy ako schladiť byt skôr ovplyvňujú psychiku a navodzujú zdanie chladnejšieho prostredia.

8. Pustite si zvuk dažďa alebo šumenie vĺn. Zvukové efekty alebo nahraté autentické ruchy môžu navodiť atmosféru chladnejšieho prostredia. Miestnosť sa síce neochladí, ale vďaka zvukom sa môžete cítiť chladnejšie.

9. Miestnosti zbavte aspoň dočasne kobercov, prikrývok a rôznych drobnôstok. Skúste namiesto nich vyplniť priestor rastlinami. Je to vizuálny trik, ktorý sa, rovnako ako sluchový trik vyššie, snaží oklamať myseľ. Nezakryté plochy vyzerajú chladnejšie, čo aj vzbudí pocit chladu.

NAŠE TIPY:
Podlahové chladenie ako úsporná alternatíva

Ako môžu okná znížiť energetickú záťaž budovy.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.