Autonómne vozidlá od Google už najazdili viac než 3 milióny kilometrov
Dmitri Dolgov, vedúci oddelenia samojazdiacej technológie v Google, vysvetlil aké poznatky priniesli prvé 3 milióny kilometrov, ktoré už na cestách najazdili autonómne vozidlá.
Autonómne vozidlá sa rýchlo naučili 90% potrebných zručností
Spoločnosť Google prvý krát predstavila svoju samojazdiacu technológiu ešte v roku 2010. V tom čase mali ich autonómne vozidlá najazdených iba 225 tisíc kilometrov. Po šiestich rokoch však počet kilometrov stúpol na 3,2 milióna kilometrov a pri tejto príležitosti sa vedúci vedúci oddelenia samojazdiacej technológie, Dmitri Dolgov rozhodol podeliť sa o poznatky a skúsenosti, ktoré tieto najazdené vzdialenosti priniesli. Čím viac autonómne vozidlá jazdili, tým viac sa poodkrývali rôzne typy situácií. Dolgov uviedol, že hlavne druhý milión kilometrov pomohol vozidlám najmä v neobvyklých situáciách ako napríklad stret s dvojbicyklom či autami jazdiacimi v protismere. Autonómne vozidlá sa totiž relatívne rýchlo naučili 90% potrebných zručností pri jazde na diaľnici či pri jednoduchých križovatkách. V posledných rokoch sa však zamerali na zvyšných 10%, čo bola najťažšia úloha.
Autonómne vozidlá dokážu bezpečne navigovať, ale aj komunikovať
V prvom rade autonómne vozidlá získali zložitejšie šoférske skúsenosti ako predvídanie nečakaných situácií a primerané reakcie na ne. Takto sa naučili prispôsobiť sa nečakaným zmenám ako napríklad uzavretým pruhom, prácam na ceste či zásahovým vozidlám v premávke. Táto schopnosť hladkej navigácie je takisto dôležitá z hľadiska bezpečnosti pre osoby, nachádzajúce sa vnútri, ale aj mimo vozidla. Ďalšou dôležitou lekciou bol sociálny aspekt šoférovania. Dobrý šofér totiž nielen dokáže bezpečne navigovať a pohybovať sa okolo ľudí, ale aj komunikovať. Vďaka odjazdeným kilometrom teraz dokážu tieto vozidlá napodobniť sociálne správanie a komunikovať s ostatnými účastníkmi dopravy prostredníctvom chápania náznakov pri predbiehaní alebo splývaní pruhov.
Optimistická budúcnosť autonómneho šoférovania
Podľa Dolgova teda prvé 3 milióny kilometrov pripravili autonómne vozidlá od Google na všetky možné typy situácií, aké napríklad bežný človek zažije iba raz za život. Dokážu ich zvládnuť s istotou a tím, ktorý ma na starosti samojazdiacu technológiu, viac než kedykoľvek verí v budúcnosť autonómneho šoférovania. Možno aj vďaka tomu nedávno štát California zmenil svoje predošlé rozhodnutie. Podľa nových pravidiel povolí autonómne vozidlá v určitých oblastiach. Nesmú však prekročiť rýchlosť 56 km/h, ich výrobcovia musia predložiť presný plán ako a kedy budú tieto vozidlá testovať. Takisto musia byť poistené na minimálne 5 miliónov amerických dolárov.
Zdroj:
http://newatlas.com/
https://shift.newco.co