Autonómne vozidlá využívajú technológiu, ktorá odhaľuje staroveké civilizácie
Vedci pri objavovaní starovekých pamiatok používajú rovnakú technológiu ako autonómne vozidlá, ktoré pomocou nej spoznávajú svet okolo seba.
Čo majú spoločné autonómne vozidlá a staroveké civilizácie?
V roku 2012 archeológovia v honduraskom dažďovom pralese Mosquitia objavili stratené staroveké mesto. Skryté pyramídy a monumenty obývala civilizácia, ktorá na rozdiel od susedných Mayov ostáva doteraz neznáma a archeológovia dokonca nepoznajú ani jej meno. V roku 2015 bola na opačnom konci sveta, v hlbokej džungli Kambodže objavená obrovská sieť mestských ruín, o ktorej existencii sa doteraz nevedelo. Obe stratené mestá sa nachádzajú v miestach, ktoré boli tak zarastené vegetáciou, že bolo prakticky nemožné ich nájsť, aj keby ľudia vedeli kde hľadať. Ako s tým súvisia autonómne vozidlá a ako tieto ruiny vlastne archeológovia objavili?
Technológia LiDAR
Odpoveďou na túto otázku je technológia LiDAR (Light Detection and Ranging), teda detekcia a rozlišovanie svetla. Tá využíva senzory na detekciu a meranie vzdialenosti a na základe toho vysiela laserové impulzy, ktoré vytvárajú detailné, 3D mapy sveta. Táto technológia je v posledných rokoch známa aj tým, že ju využívajú autonómne vozidlá na navigáciu a orientáciu v priestore. LiDAR má však omnoho širšie využitie ako iba v prepravnom priemysle. Pomáha totiž strojom „vidieť“ a ovplyvňuje tak spôsob, akým ľudia vidia fyzický svet okolo seba. Využitie tejto technológie na fyzikálne mapovanie nie je úplne novým konceptom. Jedným z prvých, ktorí ju využili, bola NASA pri misii Apollo ešte v roku 1971 na štúdiu povrchu mesiaca. Oproti iným metódam je rýchla a vytvára úplne nový spôsob zobrazovania okolia vo vysokej 3D kvalite. Čo by inak trvalo týždne, zvládne LiDAR za pár dní, či dokonca hodín.
LiDAR pre autonómne vozidlá, ale aj ako pomoc pri katastrofách
V súčasnej dobe, kedy našu planétu ohrozujú klimatické zmeny, môže technológia LiDAR pomôcť monitorovať rýchlosť, akou sa vytrácajú dôležité pralesy, akou sa zvyšuje hladina oceánov či ako rýchlo sa zmenšujú ľadovce v ohrozených oblastiach. Technológia, ktorú na orientáciu využívajú autonómne vozidlá má obrovský potenciál aj pri prírodných katastrofách ako sú tornáda, hurikány či zemetrasenia. Dokáže totiž rýchlo zmapovať škody, pomôcť pri evakuácii a označiť najviac ohrozené miesta. Toto všetko naviac zvládne bez ľudskej prítomnosti, ktorá by mohla byť v takýchto prípadoch nebezpečná. LiDAR je tak technológiou budúcnosti, ktorá môže ľudstvu naďalej pomáhať, či už pri objavovaní starých civilizácií alebo plánovaní miest budúcnosti.
Zdroj:
https://www.dreamstime.com/
https://qz.com
http://www.nationalgeographic.com/
Mohlo by vás zaujímať
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.