Čerpadlo na vodu – ako si vybrať

Lukas P.

Čerpadlo sa zvyčajne používa na zalievanie, zavlažovanie, na odčerpávanie pivníc alebo na zásobovanie domácnosti vodou. Nechajte si poradiť odborníkmi, ktorí vám pomôžu s výberom toho správneho a užitočného.

čerpadlo

Určite ste sa s ním už stretli. Poznáme niekoľko typov: čerpadlo ponorné, kalové, záhradné povrchové čerpadlá a čerpadlá do suda či na čistú vodu. Takmer všetky druhy záhradných čerpadiel sú poháňané elektrickou energiou, výnimkou sú iba ponorné beztlakové čerpadlá, ktoré slúžia na prečerpávanie vody z jedného miesta na druhé. Pomocou nich môžete odčerpávať vodu z rezervoárov, pivnice či z bazéna. Postačia na zalievanie malej plochy alebo skleníka, na zavlažovanie väčšej plochy alebo trávnika sú však nedostatočné.

Kalové čerpadlo

Je vhodné na vyprázdňovanie nádrží, rybníčkov, septiku, žumpy alebo splaškovej vody. Nečistoty a fekálie odčerpáva až do 5 mm a dokáže vyvinúť tlak 0,4 až 2 bary. Nie je však určené na zalievanie trávnika alebo záhrady.

Záhradné povrchové tlakové čerpadlo

Tieto čerpadlá sú nenáročné na manipuláciu, pretože zostávajú na povrchu. Sú vhodné najmä na zavlažovanie trávnika alebo postrek záhrady. Ich sacia výška je od 6 do 9 metrov a tlak majú od 3 barov. Je možné skombinovať ich aj s tlakovou nádržou.

Ponorné tlakové čerpadlo

Tento typ sa používa v prípade, že potrebujete dostatočný tlak napr. na zalievanie či závlahu. Ich výkon začína na nejakých 2 baroch. Platí, že čím väčšia plocha na zalievanie, tým je potrebný väčší tlak. K tlakovým čerpadlám patria tiež domáce vodárne. Odporúčam ich najmä v prípade, že máte nízky tlak alebo používate vodu zo studne. Súčasťou domácej vodárne môže byť aj expanzná čiže tlaková vodáreň, ktorá vám zaistí stály tlak vody v domácnosti. Domáce vodárne sú väčšie zariadenia a bývajú často vybavené kolieskami, ktoré uľahčia transport.

Čerpadlo na čistú vodu

Ako už z jeho názvu vyplýva, tento druh čerpadla je určený na pitnú vodu alebo polievanie. Tie sa ďalej delia na nízkotlakové, ktoré pracujú s tlakom 0,6 až 1 bar a používajú sa najmä na prečerpanie vody alebo vyčerpanie vody napr. z bazéna.

Čerpadlo do suda

Nejeden chatár či chalupár zaplesá pri pohľade na špeciálne čerpadlá do suda, ktoré sú prispôsobené veľkosťou a ergonómiou na jednoduché uloženie do suda. Nahromadiť dažďovú vodu do suda a následne z neho zalievať nebolo nikdy tak ľahké. Rad výskumov potvrdil, že kvalita zrážkových vôd je úplne dostačujúca pre celú škálu využitia dažďovej vody na záhrade aj v domácnosti. Pre zavlažovanie záhrady je dokonca dažďová voda vhodnejšia ako voda z kohútika. Dažďová voda totiž neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii pôdy.

Čo čerpadlo dokáže a ako ho používať

Dnešné tlakové čerpadlá sa vedia automaticky spínať pri stlačení ventilu či kohútiku na konci hadice, zalievanie je teda absolútne bez limitu. S tým tiež súvisí aktuálny trend v automatických závlahových systémoch. Pod zložitým názvom sa skrýva veľmi jednoduchý a laicky zostaviteľný súbor hadíc rôznych priemerov, rýchlospojok a zalievacích koncoviek.
Čerpadlo nie je pumpa, a tak je mechanizmus poháňaný elektrickou energiou. Všetky hobby čerpadlá sú na 220 V a zvyčajne sú vybavené 10m prívodným káblom. Takmer všetky ponorné čerpadlá sú vybavené plavákom, ktorý zabezpečuje, že čerpadlo nepobeží takzvane na sucho a nespáli sa. Plavák musí byť v osi. Ak poklesne, potom sa čerpadlo automaticky vypína. Výnimkou sú čerpadlá určené do vrtu a taktiež špecifické čerpadlá určené na vyčerpanie bazéna, pri ktorých si môžete výšku dostupnej hladiny vody regulovať manuálne.
Čerpadlo je relatívne bezúdržbový mechanizmus. Môžu mu uškodiť v zásade dve veci. Tou prvou je, ak pobeží takzvane nasucho. V tomto prípade sa môže mechanizmus spáliť, preto je potrebné občasne kontrolovať stav hladiny a to, či je plavák v správnej polohe. V druhom prípade je potrebné kontrolovať stav sacieho koša, ktorý sa môže upchať obdobne ako hadica vysávača.

Zdroj: hornbach.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.