Chladnička: ako si vybrať najvhodnejšiu?
Ak si zariaďujete bývanie alebo sa rozhodujete, aká chladnička bude pre vás najvhodnejšia, zvážte predovšetkým jej energetickú triedu, svoje priestorové možnosti a výhody konkrétneho spotrebiča.
Na základe vašich otázok z online fóra sme pripravili prehľad základných typov chladničiek a ich vlastností.
- typ chladničky – jednodverová chladnička, kombinovaná s mrazničkou hore alebo s mrazničkou dole, chladnička s mrazničkou s priamym chladením alebo beznámrazovou, kde mrazničku nie je potrebné rozmrazovať a pod.
- veľkosť/objem – podľa počtu členov rodiny – na každého člena treba rátať s objemom cca 60-70 litrov – zbytočne veľká chladnička spotrebuje energiu aj na chladenie prázdneho priestoru, príliš malá chladnička vás núti nakupovať potraviny často
- spotreba energie – energetická trieda – najúspornejšie sú chladničky v A+++ triede, najširšia ponuka je u chladničiek v energetickej triede A+ a A++,
- elektronické ovládanie – modely s elektronickou kontrolou vnútornej teploty dokážu ušetriť viac energie ako chladnička s mechanickým termostatom – citlivé senzory okamžite reagujú na zmenu vnútornej teploty a na základe skutočného stavu upravujú činnosť kompresora
Voľne stojaca kombinovaná chladnička
Voľne stojaca kombinovaná chladnička je najbežnejšie používaná chladnička so samostatnou mrazničkou. Skladá sa z dvoch priestorov: chladničky a mrazničky. Výrobcovia ju ponúkajú v rôznych vyhotoveniach s mrazničkou hore alebo dole, v rôznych energetických triedach, povrchových úpravách a rozmerových variantoch s možnosťou zmeny otvárania dverí zľava alebo sprava.
- celkový objem sa pohybuje od 200 – 350 litrov
- v jej okolí musí byť vetrací priestor 2 – 3 cm
- nedá sa zabudovať do nábytku
Vstavaná chladnička
Pokiaľ zariaďujete kuchyňu a riešite vstavané spotrebiče, na trhu je kombinovaná vstavaná chladnička. Táto sa skladá z dvoch priestorov: chladničky a mrazničky.
- inštaluje sa väčšinou do skrine širokej 60 cm a pomocou vodiacich líšt sa dvere chladničky spoja s nábytkovými, čím pri jednom otváraní otvárate súčasne aj chladničku
- celkový objem je väčšinou okolo 280 litrov
- skriňa musí mať vetracie otvory v zadnej časti
- do skrine sa nesmie inštalovať voľne stojaca chladnička, pretože má nedostatočný vetrací systém a v skrini by sa prehrievala, čo má zase vplyv na spotrebu a tiež životnosť chladničky
Americká chladnička
Americká chladnička je dvojdverová chladnička „side by side“ – vľavo je mraznička a vpravo je chladnička. Je to veľkoobjemový spotrebič, šírka je cca. 90 cm, je voľne stojaca. Pri jej umiestnení do kuchyne treba mať na pamäti:
- inštaláciu vodovodného ventilu v blízkosti chladničky – výrobník ľadu musí byť pripojený na prívodný ventil (ak si vyberiete model bez výrobníka ľadu, potom prípojku netreba)
- dvere chladničky sa otvárajú do priestoru, preto, ak bude umiestnená pri stene, vyžaduje si priestor +15 cm
- nedá sa zabudovať do nábytku
Kombinovaná chladnička podľa ovládania
Ďalším parametrom, ktorý môžete zvažovať pri kúpe chladničky s mrazničkou je možnosť nezávislého chodu oboch spotrebičov. Z tohto hľadiska rozlišujeme:
- jednokompresorová chladnička je ovládaná 1 termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič
- chladnička s jedným kompresorom a elektroventilom sa ovláda 2 termostatmi, chladnička sa dá vypnúť a pobeží iba mraznička, vypnutím mrazničky sa vypína celý spotrebič
- dvojkompresorová chladnička je ovládaná 2 termostatmi, aj chladnička aj mraznička sa dá vypnúť samostatne, pracujú nezávisle od seba
Dobre si zvážte argumenty pre a proti a pokúste sa tiež odhadnúť, či dokážete ponúkaný objem chladničky a mrazničky plne využiť. Jedným z faktorov znižovania spotreby elektriny je aj naplnenosť chladničky. Keď je chladnička / mraznička prázdna, skôr sa ohreje ako, keď je naložená potravinami, ktoré samotné zmrazené alebo vychladené udržiavajú nižšiu teplotu vo vnútri spotrebiča.
Ako umiestniť chladničku
Na celkovú spotrebu vášho spotrebiča okrem energetickej triedy významne vplýva aj to, ako je chladnička umiestnená vzhľadom k iným spotrebičom a tepelným zdrojom, prístup priameho svetla, cirkulácia vzduchu v miestnosti a pod.
V prípade všetkých chladničiek platí zásada, že v ich okolí musí byť zabezpečené dostatočné odvetrávanie.
Voľne stojaca chladnička MUSÍ mať v zadnej časti voľný priestor 2 – 3 cm, aby sa dokonale odvetrávala a nenarastala v zadnej časti teplota. Vysoká teplota a nesprávne odvetrávanie chladničky majú za následok zvýšenú spotrebu energie, prehrievanie kompresora a nesprávnu činnosť chladničky.
Ak chcete chladničku umiestniť do uzavretej skrine, vyberte si spomedzi špeciálne konštruovaných vstavaných kombinovaných chladničiek. Skriňa, v ktorej je umiestnená vstavaná chladnička, musí mať zadné a spodné odvetrávanie. Ak je chladnička umiestnená vedľa kuchynskej linky, musí mať od steny zabezpečenú vetraciu medzeru.
Pri vašich otázkach sme sa často stretli s tým, že vzhľadom na dispozičné riešenie kuchyne je jediné možné miesto pre umiestnenie chladničky pri inom spotrebiči, z ktorého sa do okolia šíri teplo. Táto kombinácia je z hľadiska spotreby chladničky veľmi zlá a nevhodná, ale aj v tomto prípade sa dá nájsť riešenie.
Umiestnenie chladničky vedľa sporáka
Ak ide o voľne stojaci plynový sporák s rúrou. V tomto prípade samotný sporák musí mať vetracie medzery minimálne 3 cm z každej strany. Chladnička sa v žiadnom prípade nesmie dotýkať stien sporáka. Pri používaní rúry sa prehrieva bočná stena sporáka a ohrieva stenu chladničky. Izolácia chladničky nedokáže odolávať vysokým teplotám od rúry a začne sa vo vnútri ohrievať. Spôsobí to nárast teploty vo vnútri chladničky a zbytočnú zvýšenú činnosť kompresora a chladenia, pritom časti chladničky nezasiahnuté ohrevom z rúry budú v chladničke silne schladzované a môže dôjsť k čiastočnému zamrazeniu (podchladeniu) zeleniny, vajec atď., čím sa znižuje kvalita týchto potravín. Pri dlhodobejšom pôsobení tepla z rúry môže dôjsť k poškodeniu izolácie a vnútorných plastov, veľký rozdiel teplôt môže mať za následok prasknutie vnútornej plastovej steny chladničky.
Pokiaľ ide iba o plynovú varnú dosku a kuchynskú linku s pracovnou doskou (výška do 85 cm), problém v podstate až taký nie je.
Nepriaznivý vplyv tesnej blízkosti varnej dosky sa tiež môže odraziť na postupnom opaľovaní laku na chladničke a veľmi zlej manipulácii a prístupu k hrncom na varnej ploche.
Existujú tiež podstavné chladničky, ktoré sa umiestňujú pod pracovnú dosku kuchynskej linky, sporák je tak možné nahradiť varnou zónou inštalovanou vo vedľajšej skrinke a umiestnenie rúry riešiť v ďalšej skrinke, prípadne klasickú rúru nahradiť mikrovlnnou rúrou s funkciou horúceho vzduchu, ktorá šetrí priestor.
Umiestnenie chladničky vedľa umývačky
Umývačka riadu by, rovnako ako rôzne iné spotrebiče a tepelné zdroje, nemala byť v priamom kontakte s chladničkou. Preto vám odporúčame:
- ak sú oba spotrebiče voľne stojace, zachovať medzi nimi medzeru 5 cm
- ak sú vstavané – chladnička je v samostatnej skrini s odvetrávaním, umývačka môže byť v kontakte so skriňou, kde je chladnička umiestnená
- ak je chladnička voľne stojaca a umývačka vstavaná, odporúčam medzi chladničku a umývačku umiestniť poličkovú úzku skrinku, širokú 15 cm (v kuchynských štúdiách sa bežne používa na vymedzenie priestoru medzi spotrebičmi)
S požiadavkou na detailnejšie riešenie odporúčame obrátiť sa na kuchynské štúdio, ktoré umiestnenie chladničky navrhne s ohľadom na spotrebu a estetické kritéria vašej kuchyne.
Chladnička a teplota v miestnosti
Chladnička je domáci spotrebič, ktorý pracuje pri teplote prostredia od 10 °C do 43 °C. Umiestnenie chladničky v priestoroch, kde sa teplota dostáva mimo tieto hranice, môže spôsobiť jej automatické vypnutie pri nižších teplotách alebo prehriatie pri teplotách vyšších, čo má zase vplyv na jej spotrebu a životnosť.
Výrobcovia spotrebičov garantujú energetickú triedu vždy v súvislosti s určenou klimatickou triedou. Táto uvádza rozsah teplôt prostredia, v akom môže chladnička pracovať. Na výrobnom štítku spotrebiča nájdete údaj o klimatickej triede, kde pre jednotlivé písmená platia nasledovné hodnoty:
SN +10 až +32 °C
N +16 až +32 °C
ST +18 až +38 °C
T +18 až +43 °C
Veríme, že ste v našom článku našli odpovede, ktoré vám pomôžu vybrať si najvhodnejšiu chladničku. Ak máte ďalšie otázky alebo vás zaujíma niečo konkrétnejšie týkajúce sa šetrenia energie, oslovte našich odborných poradcov s priamou otázkou v sekcii „Spýtajte sa:“ v navigácii nášho portálu vpravo. Radi vám poradia.
Článok vznikol na základe otázok užívateľov, na ktoré odpovedala:
Darina Papáčová
produktový špacialista Whirlpool Slovakia