Elektromobily v Bratislave dostanú parkovanie a rýchlonabíjacie stanice
V najbližšom čase by mohli elektromobily v Bratislave jazdiť v autobusových pruhoch spolu s verejnou dopravou a mesto by im taktiež vyhradilo 30 bezplatných parkovacích miest v centre. Aj takto plánuje Bratislava podporovať rozvoj elektromobility na svojom území.
Elektrickými autami chce šetriť životné prostredie aj znížiť hladinu hluku v meste.
Počas septembrového Európskeho týždňa mobility Bratislava podpísala memorandum so Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA), kde sa zaviazala pripraviť stratégiu na podporu elektromobility. Dnes už konkrétne kroky vypracované má, schválili ich aj bratislavskí poslanci.
„Prvým krokom je, že mesto prispeje k tomu, aby boli v Bratislave vybudované rýchlonabíjacie stanice. Malo by ich byť päť až šesť. V tejto fáze by zatiaľ takýto počet mohol stačiť na to, aby, ak si niekto kúpi elektromobil, mohol si svoje vozidlo v meste pohodlne nabiť,“ vysvetľuje poradca primátora Michal Feik. Dnes sú v Bratislave v prevádzke zatiaľ dve rýchlonabíjacie stanice, celkovo ich je však verejných 13. Zvyšné ale rýchlonabíjacie nie sú.
Elektromobily v Bratislave zaparkujú ľahšie
Podporiť Bratislavčanov v tom, aby si kúpili elektromobil, chce mesto aj tým, že ich pri parkovaní uprednostní. „Zatiaľ veľmi skromne, vždy možno v nejakých našich priestoroch vyhradíme parkovacie miesta pre jeden, prípadne dva elektromobily,“ povedal pre TASR Feik. Mesto takto plánuje v centre vytvoriť dodatočných 30 bezplatných parkovacích miest. Pri novej investičnej výstavbe chce tiež tam, kde to mestu pôsobnosť umožňuje, zabezpečiť, aby aspoň tri percentá parkovacích miest boli vyhradené pre elektromobily.
„Ten, kto príde elektromobilom, jednak šetrí životné prostredie nulovými emisiami, a taktiež takéto auto nevydáva žiadny hluk. Bratislava sa dlhodobo v prieskumoch vyznačuje tým, že má veľmi vysokú hladinu hluku, čo sa negatívne prejavuje aj na zdraví obyvateľov,“ pripomína poradca primátora.
V autobusových pruhoch už budú môcť po novom jazdiť aj taxíky, tento týždeň to schválili poslanci Národnej rady SR. Do vyhradených jazdných pruhov pre verejnú dopravu však chce mesto pustiť aj elektromobily či car polling, teda druh dopravy, pri ktorom sa menšia skupina cestujúcich spojí, aby sa spoločne dopravili v určitom čase na určité miesto. V takom aute by mali podľa mesta sedieť aspoň traja pasažieri.
Realita dopravy v našich mestách
„Myšlienka je síce dobrá, ale už dnes vieme, že máme veľký problém s vymožiteľnosťou práva pri jazde týmito pruhmi. Využívajú ich arogantní šoféri, ktorých pravdepodobne polícia nestíha sankcionovať,“ upozorňuje predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler. Ak tam podľa neho mesto pustí napríklad aj elektromobily, mnohí ľudia nebudú vedieť, prečo tam tieto autá jazdia. „Sú na prvý pohľad nerozoznateľné,“ zdôraznil Uhler.
Hlavný dopravný inžinier mesta Tibor Schlosser ale vysvetľuje, že polícia plánuje zaviesť kamerový systém a prostredníctvom neho kontrolovať a sankcionovať. Vodiči elektromobilov tak podľa Schlossera budú môcť evidovať do databázy ŠPZ svojich áut. Ľudia, ktorí jazdia v pruhu určenom pre autobusy a nebudú evidovaní v systéme, zaplatia pokutu, dodal Schlosser.
Upraviť by sa tiež podľa stratégie mal režim vstupu do pešej zóny. Autá, ktoré prevádzky v centre zásobujú, by do historického jadra mesta mohli vojsť medzi 4.00 a 9.00 h, pričom hlučnejšie autá by mohli využiť iba hodinu a pol z tohto času, a to medzi 6.30 a 8.00 h.
Poradca primátora vysvetľuje, že podpora elektromobility vo svete stále rastie. V Holandsku je napríklad do roku 2015 vyčlenený rozpočet vo výške deväť miliónov eur na implementovanie národného akčného plánu, ktorý obsahuje rad aktivít pre stimuláciu elektromobility. Len v Amsterdame by malo do dvoch rokov jazdiť 10-tisíc elektromobilov. Elektromobily v Bratislave sa zatiaľ veľkej obľube netešia, je ich dnes do 30.
„Mesto chce v budúcnosti vyvinúť aktivitu aj smerom k vláde, aby boli elektromobily podporované tak, ako v iných krajinách, možno nejakou dotáciou. Ukazuje sa, že to bolo nevyhnutné vzhľadom na vysokú cenu týchto vozidiel,“ podotkol Feik s tým, že hoci vodič elektromobilu zaplatí za 100 kilometrov jazdy od 1,5 do 2 eur a aj údržba auta je lacnejšia, vstupné investície sú stále vysoké.
Zdroj: http://aktualne.atlas.sk/bratislava-podpori-elektromobily-postavi-rychlonabijacie-stanice-a-ulahci-parkovanie/dnes/regiony/