Fascinujúce video ukazuje, ako sa učí umelá inteligencia chodiť
Vedci ukázali ako sa umelá inteligencia postupne učí chodiť. Schopnosť učiť sa chodiť v rôznych prostrediach totiž môže byť pre budúcnosť robotiky rozhodujúca.
Umelá inteligencia chodí a behá
Nedávno sa v americkom Los Angeles skončila najväčšia a najvýznamnejšia každoročná výstava počítačovej grafiky a interaktívnych techník: SIGGRAPH 2017. V rámci nej predstavil tím vedcov z Univerzity Britskej Kolumbie v spolupráci s kolegami na Národnej univerzite v Singapure štúdiu DeepLoco. Tá popisuje ako sa umelá inteligencia postupne učí chodiť. Spolu so štúdiou zverejnili video, v ktorom môžeme vidieť ako sa dvojnohý počítačový model postupne učí chodiť a behať v rôznych prostrediach a na rôznych povrchoch (napríklad ľad či dopravný pás).
Umelá inteligencia a metóda posilneného učenia
Podobné aplikácie pohybu pomocou počítačovej grafiky však nie sú ničím novým. V čom sa teda DeepLoco líši? Pri optimalizácii riešenia sa použila metóda posilneného učenia (Reinforcement learning). Táto metóda učenia strojov bola inšpirovaná behaviorálnou psychológiou. Softvéroví agenti (v tomto prípade umelá inteligencia vo forme dvojnohého modelu) pri tejto metóde vykonávajú činnosť v prostredí tak, aby sa maximalizovala ich odmena. Tento problém vzhľadom k jeho všeobecnosti skúma veľa iných vedných disciplín ako napríklad teória hier, teória kontroly, operatívny výskum mnohé ďalšie. V prípade DeepLoco odmenu predstavuje samotné dosiahnutie z bodu A do bodu B pomocou čo najefektívnejšieho spôsobu. To je sťažené rôznymi nástrahami od prechádzania cez úzke útesy až po prekonanie úsekov v ktorých sú objekty bombardované. Počas toho sa umelá inteligencia z prostredia postupne učí ako nájsť rovnováhu, kráčať či dokonca driblovať s futbalovou loptou.
Umelá inteligencia sa učí ako malé dieťa
Fascinujúce video teda ukazuje ako sa umelá inteligencia, v tomto prípade vo forme dvojnohého modelu učí základné pohyby rovnako ako malé dieťa. DeepLoco je zároveň originálnym príkladom využitia metódy posilneného učenia a jej sily. Takáto technológia sa totiž môže použiť v rôznych oblastiach od filmovej animácie, kde uľahčí animáciu pohybu vo veľkých davoch až po využitie v špičkovej robotike. Tam by sa totiž dala aplikovať pri najmodernejších chodiacich robotoch a pomôcť im rozvinúť schopnosti na intuitívny pohyb v rôznych prostrediach aj pomedzi rôzne prekážky.
Zdroj:
http://www.cs.ubc.ca
Mohlo by vás zaujímať
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.