Klimatizácia alebo plošné chladenie?
Nečakajte, kým udrie ďalšia vlna tropických horúčav, ale dajte si doma nainštalovať priestorové chladenie. Proti prehrievaniu interiérov pomáhajú kvalitné vonkajšie žalúzie, tienenie sieťami proti hmyzu (napr. termoscreen), čiastočne aj zateplenie, ale pri tropických teplotách aké máme v týchto dňoch pomôže už iba chladenie. Na výber máte buď plošné chladenie, alebo klimatizáciu. Plošné chladenie je v našich končinách stále ešte novinkou, ale vo svete je už bežné a spoľahlivo funguje. Najúčinnejšie je stropné chladenie, ale využíva sa aj stenové a podlahové chladenie. Ten istý systém slúži zároveň aj na vykurovanie.
Plošné chladenie vytvára tepelnú pohodu bez prejavov prievanu. Má voľné priestorové usporiadanie, šetrí zdroje a má aj nízke ročné prevádzkové náklady. Pri plošnom chladení prebieha výmena energie medzi človekom a chladiacou plochou celoplošne a prevažne v podobe sálania a tým sa zaisťujú optimálne predpoklady pre príjemnú klímu v miestnosti. Výhodou stropného, resp. plošného chladenia je, že sú vhodné aj pre alergikov, pretože nevíria prach v miestnosti, nespôsobujú prievan, ani podchladenie a sú nehlučné.
Stropné chladenie nevyfukuje chladný vzduch. Pracuje na sálavom princípe, kde sa celá plocha stropu pomocou vody ochladí na teplotu približne 18-19 °C. Stropné chladenie je vhodné do spální, obývačiek a detských izieb. Najčastejšie sa plošné chladenie používa v kombinácii s tepelnými čerpadlami, práve pre synergický efekt s plošným vykurovaním a nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Využitie tepelných čerpadiel je najmodernejším a jedným z najefektívnejších spôsobov vykurovania a chladenia. Samotné využitie tepelného čerpadla dokáže znížiť náklady na vykurovanie pri porovnaní s tradičným systémom vykurovania až o polovicu.
Pokiaľ sa rozhodnete pre klasickú nástennú klimatizáciu, majte na pamäti tri najdôležitejšie veci, a to: jej správnu voľbu, inštaláciu a správne používanie. Keďže ide o nemalú investíciu a predovšetkým o zdravie, obráťte sa pri inštalácii alebo kúpe radšej na odborníkov. Profesionálna inštalácia klimatizácie je veľmi dôležitá, lebo pri nesprávnom sklone odvádzania kondenzovanej vody z vnútornej jednotky, by mohlo dochádzať k tvorbe plesní. Klimatizácia nesmie fúkať priamo na osoby, ale jej účinok má byť rozptýlený. Viaceré klimatizačné jednotky majú diaľkové ovládanie, časovanie a dajú sa nastaviť na teplotu v miestnosti v rozmedzí 16 – 28 °C. Skutočné nastavenie v konkrétnych podmienkach však závisí predovšetkým od vonkajšej teploty. Rozdiel medzi vonkajším a vnútorným chladeným prostredím by nemal presahovať 10 °C. Zvyčajne sa klimatizačné jednotky nastavujú na teplotu okolo 20 °C a neprispôsobujú sa teplotám vonku.
Lekári však neodporúčajú vyšší rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty ako 7 °C. To platí zvyčajne pre prácu, ale aj domácnosti, pri častejšom pohybe a zmene vonkajšieho a vnútorného prostredia. Pokiaľ však máte zdravotné problémy, najlepšie je chodiť na prechádzky a nákupy skoro ráno, alebo neskoro večer. Lekári varujú ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami aj pred tepelným šokom, keď vyjdú z klimatizovanej miestnosti von na priame slnko, kedy hrozí zvýšené riziko kolapsu. Pri prechodoch medzi vnútorným a vonkajším prostredím sa odporúča, aby ľudia chvíľu počkali na neklimatizovanej chodbe. Tým sa mierne aklimatizujú. Pred zmenou prostredia je vhodné napiť sa nechladeného nápoja.
Ak sa plošné chladenie aj klimatizácia správne používajú, neškodia nášmu zdraviu
Ako skonštatovali v špecializovanej spoločnosti Insta-PL, klimatizácia, ani chladenie, nemusia byť zapnuté neustále. Ich výkon sa dá regulovať a je dobré ich vypnúť, ak sa teplota v miestnosti nezvyšuje príliš rýchlo. Ak je v domácnosti chladenie vo viacerých miestnostiach, je lepšie sadnúť si do vopred vychladenej miestnosti, ako v nej celý čas sedieť pri zapnutej klimatizácii.
Vychladenie miestnosti si načasujte tak, aby ste ju mali vychladenú na potrebnú teplotu ešte pred svojim príchodom. Pri kvalitnej klimatizácii si diaľkovým ovládaním môžete kedykoľvek nastaviť požadovanú teplotu, intenzitu fúkania, alebo odvlhčovanie. Už pri inštalácii vnútorných jednotiek treba dbať na to, aby vyfúkavaný vzduch nesmeroval na miesta, kde sa ľudia najčastejšie zdržiavajú, hlavne nie na pracovné stoly a sedacie súpravy. Správne naplánovaná a nainštalovaná klimatizácia šetrí zdravie svojich užívateľov, preto ju zverte do rúk odborníkov. Netreba šetriť na kvalite, ale používať výrobky od renomovaných výrobcov s patričnou zárukou a servisom.
Chladenie a klimatizáciu by mali v obmedzenej miere používať starší občania a ľudia s oslabeným imunitným systémom, či malé deti, ktorých termoregulačný mechanizmus a imunita je ešte vo vývoji. Tak ako plošné chladenie aj klimatizácia dokáže nielen chladiť, ale aj kúriť. Ocenia to obyvatelia bytov i domov, ktorí si v prechodných obdobiach – hlavne v jeseni a na jar môžu klimatizáciou ,,prikúriť“ počas chladných dní.
Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/stropne-chladenie-ake-su-jeho-vyhody/
https://www.setri.sk/ako-nam-vonkajsie-zaluzie-pomozu/
Mohlo by vás zaujímať
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.