Najväčšia virtuálna elektráreň na svete spustila svoju prevádzku
V Spojených arabských emirátoch spustila svoju prevádzku momentálne najväčšia virtuálna elektráreň na svete.
Najväčšia virtuálna elektráreň na svete
Spojené arabské emiráty sú jednou z krajín, ktorá drží vďaka dostatku financií a priestoru pre budovanie mnoho svetových rekordov. Nájdeme tu najvyššiu budovu, najväčšie nákupné centrum, najväčší zásobník odsolenej vody a jednu z najväčších solárnych fariem na svete. Nedávno sa do zoznamu rekordov pridala najväčšia virtuálna elektráreň na svete. Svoju prevádzku spustila začiatkom tohto roka v hlavnom meste Spojených arabských emirátov, Abú Zabí. Ide o 108 MW/648 MWh elektráreň, ktorú tvorí systém sodíkovo-sírových batérií na skladovanie energie. Skladovacia energetická kapacita je pritom asi o 5-krát vyššia, než lítiovo-iónový systém pre skladovanie energie, ktorý nainštalovala v roku 2017 Tesla v austrálskom meste Hornsdale.
Prechod k obnoviteľným zdrojom
Systém batérií je rozmiestnený na desiatich rôznych miestach v Abú Zabí, ktoré sa však dajú centrálne ovládať. Aj preto sa takýto systém skladovania energie nazýva virtuálna elektráreň. Podobne, ako iné krajiny Blízkeho Východu, aj Spojené arabské emiráty stále získavajú väčšinu energie z fosílnych palív. Krajina sa však rýchlo posúva k využívaniu čistej energie a do roku 2030 plánuje investovať do energie z obnoviteľných zdrojov viac než 140 miliárd eur. Okrem toho si do roku 2050 stanovila ambiciózny cieľ získavať viac než 60% elektrickej energie z bezuhlíkových zdrojov. Už pred pár rokmi sa k tejto téme vyjadril aj korunný princ krajiny, Šejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan a uviedol, že „O 50 rokov možno budeme mať posledný barel nafty. Môžem povedať, že ja budem tento moment oslavovať.“
Virtuálna elektráreň pomôže v prípade výpadku
Prechod na obnoviteľné zdroje energie je pre Spojené arabské emiráty takmer nevyhnutnosťou. Ich obyvatelia žijú prevažne v oblastiach blízko morského pobrežia, ktoré ovplyvňujú klimatické zmeny a s nimi spojené postupné zvyšovanie hladiny oceánov a morí. Vďaka svojej polohe má krajina ideálne podmienky na využívanie solárnej energie. Preto sa ale zvyšuje aj potreba kapacity na jej skladovanie. Na rozdiel od Tesly si Spojené arabské emiráty vybrali sodíkovo-sírové batérie od japonskej spoločnosti NGK. Lítiovo-iónové batérie totiž dokážu uskladniť pomerne veľké množstvo energie na malom priestore, čo je ideálne pre elektromobily, ale na ich prevádzku a údržbu vyžadujú ideálnu teplotu, ktorú je v týchto podmienkach ťažké a drahé dosiahnuť. Sodíkovo-sírové batérie operujú pri teplote 300°C a sú odizolované. Vďaka svojej veľkosti poskytne nová virtuálna elektráreň v prípade výpadku elektrickej energie hlavného poskytovateľa energiu až na 6 hodín. Podľa NGK sú v tomto prípade sodíkovo-sírové batérie vhodnejšie a najmä lacnejšie.
Zdroj:
https://www.cips.org
https://qz.com
http://www.energystoragejournal.com
https://www.emirates247.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...