Nemecký 200 tisíc-tonový problém so solárnym odpadom
Žijeme v dobe boomu solárnych panelov ale zároveň nás začína trápiť aj problém, čo s tými, ktoré už doslúžili. Čím viac fotovoltických systémov je umiestnených na strechách, tým viac ich bude musieť byť v budúcnosti zlikvidovaných.
Obavy z narastania objemu solárneho odpadu
Etablovaný nemecký magazín Welt nedávno zverejnil zaujímavú reportáž na túto tém, kde uvádza, že k výmenám solárnych zariadení dochádza častejšie, ako je to nutné. Niekedy stačí čo i len zanedbateľné znečistenie. Pokiaľ kryštály jediného solárneho modulu odvádzajú nižší výkon, klesá vzápätí celkové množstvo získanej solárnej energie. Väčšina užívateľov bohužiaľ ihneď vymení celé zariadenie, pričom by stačilo nahradiť iba jednotlivé pokazené moduly. Nakoniec, novšie zariadenia sú výhodné, nová generácia modulov dokáže viac. Demontovaný systém sa zošrotuje. Čísla drasticky narastajú nielen kvôli odstraňovaniu nefunkčných jednotiek, ale taktiež z dôvodu konca životného cyklu inštalácií z deväťdesiatych rokov.
Podľa najnovších údajov nemeckého Spolkového ministerstva životného prostredia vyprodukovali v roku 2016 len samotné súkromné domácnosti viac než 9 167 ton fotovoltického odpadu. Medzinárodná organizácia pre obnoviteľné zdroje v jednej zo svojich správ uvádza predpoklad, že do roku 2020 bude vygenerovaný celkový fotovoltický odpad v Nemecku dosahovať hmotnosť 200 tisíc ton, pričom toto číslo zahŕňa taktiež aj zariadenia ktoré sú využívané v priemysle. Tento objem by sa do roku 2040 mohol dostať na úroveň až 2,4 milióna ton solárneho odpadu.
Solárny odpad je však takmer úplne recyklovateľný
Na uvedenú reportáž zareagoval portál Solarify, ktorý sa venuje otázkam udržateľnosti, obnoviteľným zdrojom energie, zmenám klímy vydávaný agentúrou Zukunft a Max Planck Society.
Už v roku 2018 v jednom zo svojich článkov uviedli, že staré moduly nie sú žiaden špeciálny odpad. S touto teóriou podľa nich vždy znova prichádzajú odporcovia solárnej energie. Mono a polykryštálické moduly sú samozrejme recyklovateľné. Vzácne suroviny ako sklo, hliník a polovodivé materiály tak ostanú zachované, čo pozitívne ovplyvňuje bilanciu životného prostredia a zároveň šetrí zdroje pri výrobe nových modulov. Z kompletne precyklovaného zariadenia sa dá vyťažiť 95% materiálu na opätovné použitie. Recyklácia solárnych modulov je v Nemecku ošetrená aj zákonom o elektronických prístrojoch, pod ktoré od roku 2015 spadajú aj fotovoltické moduly.
Ako je to na Slovensku?
Aj u nás sa začína problém solárneho odpadu riešiť. Týždenník Trend uverejnil v marci tohto roku správu o prvej slovenskej firme, ktorá žiada úrady o povolenie na výstavbu závodu na recykláciu fotovoltických panelov. Ide o firmu Recyklix z Vráblov a fabrika by mala stáť pri obci Černík.
Zdroje:
trend.sk
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...