Siemens a Lempäälän vo Fínsku vytvoria inteligentnú mikrosieť
Energetická mikrosieť by mala poskytnúť cenovo efektívnu a čistú energiu, celý systém ale zároveň garantuje bezpečnú dodávku elektrickej energie.
Mikrosieť prispeje k dosiahnutiu plánov na dekarbonizáciu
Marjamäki je priemyselná oblasť na juhozápade Fínska, ktorá sa v rámci projektu LEMENE zmení na tzv. inteligentnú a environmentálne priateľskú mikrosieť. Tá bude v sebe zahŕňať palivové články, systémy kombinovaného tepla a energie (CHP), skladovanie energie prostredníctvom batérií, rovnako ako lokálne vyrobená biomasa a solárna energia. Na projekte spolupracujú spoločnosti Siemens a Lempäälän Energia, výrobca palivových článkov Elcogen a Convion. Fínska vláda vybrala tento projekt za jeden z jedenástich hlavných iniciatív v oblasti obnoviteľnej energie, ktoré by mali krajine pomôcť dosiahnuť národné energetické ciele pre dekarbonizáciu. Vláda premiéra Juhu Sipiläa pritom vyzýva na využívanie obnoviteľných zdrojov na úrovni 50% od roku 2020 a energetickú sebestačnosť na úrovni viac než 55%.
Výkonná a bezpečná mikro-sieť
Energia bude vyrábaná prostredníctvom dvoch polí solárnych panelov, ktoré ročne poskytnú 3600 MWh čistej energie bez emisií. Celý energetický systém bude pozostávať z 15-tisíc panelov, šiestich motorov a palivových článkov. Okrem toho budú zariadenia v rámci tejto energetickej komunity na maximalizáciu efektivity využívať kombinovanú produkciu tepla a energie (CHP systém). Elcogen a Convion sa totiž dohodli, že vytvoria dva systémy CHP s celkovým výkonom 116 kWe, ktorých súčasťou budú palivové články ďalšej generácie na báze pevných oxidov. Oba CHP systémy budú plne integrované do energetickej mikro-siete LEMENE. Riaditeľ spoločnosti Convion, Erkko Fontell dodal, že „tento projekt ukazuje ako môžu byť ich palivové články súčasťou inteligentných sietí budúcnosti“. Takáto mikrosieť distribuovaných riešení je pritom podľa neho revolučným spôsobom výroby elektrickej energie.
Skladovanie energie
Ak sa vyprodukuje viac energie, než sa dá využiť, prebytok sa ponúkne národnému poskytovateľovi elektrickej energie Fingrid. Skladovanie energie bolo totiž jedným z hlavných myšlienok projektu od samého začiatku. Thomas Zimmermann, riaditeľ digitálnych sietí pre Siemens Energy Management uviedol, že „projekt využíva najnovšie technológie v oblasti mikrosietí na vyrovnanie a zabezpečenie výroby energie v tejto oblasti. Kombinácia rozšírenej kontroly, distribuovanej energetickej architektúry a rôznych nástrojov zabezpečia, že mikro-sieť bude spoľahlivá, pružná a maximálne efektívna. Energia, vyprodukovaná z obnoviteľných zdrojov energie ako sú slnko a biomasa, by mala zásobiť energiou až 50 spoločností v tejto priemyselnej oblasti.
Zdroj:
https://fuelcellsworks.com
https://www.decentralized-energy.com
https://solarmagazine.com
Mohlo by vás zaujímať
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.