Ohybné sklo od SolarWindow generuje elektrickú energiu
Americká spoločnosť vytvorila super-tenké a ohybné sklo, ktoré by sa mohlo inštalovať na domy, autá či dokonca lietadlá a mohlo by úplne zmeniť prístup k získavaniu solárnej energie.
Ohybné sklo tenké ako kreditná karta
Americká spoločnosť SolarWindow už koncom roka 2016 predstavila ultra-tenkú solárnu vrstvu, ktorej hrúbka zodpovedá kreditnej karte. Teraz však prišli s prevratným produktom, ktorý generuje elektrickú energiu zo slnečných lúčov. Ide o super-tenké a ohybné sklo. Vytvorili ho nanášaním vrstiev tekutého povlaku, ktorý generuje čistú a obnoviteľnú elektrickú energiu (Electricity Generating Coating). Následne produkt zalaminovali a simulovali rôzne teploty a vysoký tlak, ktoré komerční výrobcovia používajú pri výrobe tradičného skla. Tento krát sa im podarilo vytvoriť produkt, ktorý nazvali dyha a ktorý je opäť tenký ako kreditná karta, ale dokáže generovať elektrickú energiu.
Sklo, ktoré premení budovy na vertikálne generátory energie
Riaditeľ spoločnosti SolarWindow, John Conklin, v tlačovom vyhlásení uviedol, že sú nadšení tým, že sa im podarilo spolu s ich tekutými nátermi určenými pre pevné sklo rozšíriť možnosti vďaka úplne novému spôsobu produkcie čistej elektrickej energie. Toto ohybné sklo je totiž podľa neho možné aplikovať na takmer akýkoľvek povrch, ktorý si dokážeme predstaviť. Vytvorili tak jasnú víziu novej a inovatívnej technológie pre budúcnosť. Spoločnosť plánuje využiť sklo najmä na vysokých budovách a mrakodrapoch, ktoré by sa tak mohli pretransformovať na „vertikálne generátory energie“. Tie budú vyrábať elektrinu jednoducho tým, že budú vystavené slnečnému žiareniu.
Ohybné sklo sa môže aplikovať prakticky kamkoľvek
Revolučné sklo však nie je určené iba pre budovy. Vďaka svojej ohybnosti sa môže aplikovať na osobné aj nákladné autá, lode, lietadlá či prostriedky hromadnej dopravy, ktoré by mohli generovať energiu za chodu. Ohybné sklo však ešte zatiaľ nie je určené na trh. Momentálne ho spoločnosť vyvíja pod dohľadom amerického Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu na základe kooperatívnej výskumnej a vývojovej zmluvy CRADA. Hlavným a konečným cieľom je komercializácia a uvedenie na masový trh. Keď bude toto sklo pripravené, môže zásadne pomôcť znížiť našu uhlíkovú stopu a zjednodušiť získavanie čistej energie.
Zdroj:
http://inhabitat.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...