Sušičky bielizne

Maros S.

Zo sušičky (odvetrávanej alebo kondenzačnej sušičky) bielizne vyberieme každý kúsok odevu suchý, čím ušetríme čas na vešanie a zvesovanie bielizne. Mnoho textílií po sušení v sušičke už nie je potrebné žehliť. Sušička dokáže vysušiť až 6 kg bielizne za 1,5 hodiny.

Pozor! Sušičky sú veľmi náročné na spotrebu elektrickej energie!

Tipy na šetrenie

Odstreďujte s otáčkami
Práčky s vysokými otáčkami odstreďovania šetria energiu pri sušení v sušičke. Modely s otáčkami 1 600 za minútu odstredia z textílií až o 10 % vody viac ako zariadenia s 1200 otáčkami.

 

Napĺňajte doplna
Sušičky plňte podľa možnosti doplna, ale neprepĺňajte ich. Čím lepšie sa textílie odstredia, tým šetrnejšie pracuje sušička a klesá spotreba v kWh.

 

Vytrieďte textílie
Sušička by sa mala plniť textíliami, ktoré sú si navzájom podobné materiálom, veľkosťou a hrúbkou. Doba sušenia sa tak skráti a ušetrí sa energia. Sledujte symboly na textíliách. Nie každá tkanina znesie horúci vzduch.

 

Keď sušíte, nemusíte žehliť
Vysušenú bielizeň vyberte zo sušičky čo najskôr, inak sa pokrčí. Ušetríte si tak nepotrebné žehlenie, čas a výsledkom je lacná energia.

 

Sušičky – popis energetického štítku

1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačný kód sušičky.
2. Trieda energetickej hospodárnosti
Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti A, B, C, D, E, F, G, pričom energetickú triedu A dosahujú energeticky najhospodárnejšie elektrospotrebiče a energetickú triedu G najmenej hospodárne elektrospotrebiče. Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky. Pri sušičke je energetická trieda určená na kilogram bielizne pre štandardný cyklus suchej bavlny, pri maximálnej náplni sušičky.
3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:

  • tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
  • znečisťovanie vody
  • znečisťovanie ovzdušia
  • hluk
  • spotreba energie
  • spotreba prírodných zdrojov
  • dopady na ekosystémy

4. Spotreba elektrickej energie 
Spotreba elektrickej energie je uvádzaná v kWh ako spotreba energie pre „jeden cyklus suchej bavlny“ pri teplote 60 °C. Skutočná spotreba však závisí od toho, ako je spotrebič používaný.
Okrem energetického štítku výrobcovia prikladajú k sušičke aj tzv. Energetický opis sušičky, v ktorom sa uvádza aj priemerná ročná spotreba energie. Tá sa uvádza ako odhadovaná ročná spotreba pre štvorčlennú domácnosť – 150 kg „suchej bavlny + 280 kg „žehlenej suchej bavlny“ + 150 kg „ľahko udržiavateľného textilu“.
5. Kapacita (kg) 
Údaj označuje kapacitu sušičky pre štandardný cyklus pri teplote 60 °C.
Trieda účinnosti je daná indexom účinnosti pri štandardnom 60 °C cykle. Písmeno A označuje práčky s najvyššou účinnosťou sušenia a písmeno G sušičky s najnižšou účinnosťou.
6. Odvetrávaná, kondenzačná
Typ elektrickej bubnovej sušičky, s odvetrávaním alebo s kondenzáciou. Šípka sa umiestni v rovnakej rovine ako príslušný typ.
7. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti počas cyklov sušenia s použitím štandardného cyklu pri teplote 60 °C.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.