Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu
Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.
- Vymeňte staré žiarovky za LED žiarovky. Tieto sú až sedemkrát energeticky účinnejšie než klasické žiarovky a môžu vám znížiť spotrebu energie až o 85 %.
- Zhasínajte svetlo v miestnosti, z ktorej odchádzate a nebudete v nej dlhší čas.
- Do komory alebo na toaletu môžete nainštalovať pohybový senzor, ktorý automaticky zapne svetlo, keď do miestnosti vstúpite a po odchode z miestnosti po určitom čase svetlo automaticky vypne. Predídete tak „zabúdaniu zhasnúť“.
- Elektroniku a spotrebiče, ktoré bežne nepoužívate, nenechávajte zapnuté v pohotovostnom (stand-by) režime.
- Ak niektoré spotrebiče dlhšie nepoužívate (notebook, tlačiareň), odpojte ich zo zásuvky. To isté platí aj pre nabíjačky.
- Neotvárajte chladničku viackrát bezprostredne po sebe a hlavne nenechávajte pootvorené dvere.
- Neumiestňujte chladničku blízko sporáka alebo radiátora.
- Ak vaša mraznička nemá funkciu automatického rozmrazovania, pravidelne ju rozmrazujte (aspoň 2-krát za rok). Vrstva ľadu zvyšuje spotrebu energie a znižuje výkon mrazničky.
- Pri varení s pokrievkou na hrnci spotrebujete len štvrtinu energie v porovnaní s varením bez pokrievky.
- Regulujte teplotu varnej dosky počas varenia. Na začiatku zvoľte najvyšší stupeň a po dosiahnutí teploty prepnite na nižší stupeň.
- Využívajte pri varení a pečení zvyškové teplo. 10 minút pred dokončením znížte teplotu na minimum alebo úplne vypnite varnú dosku či rúru.
- Tlakový hrniec skracuje čas varenia až o dve tretiny v porovnaní s klasickým hrncom. Je zároveň energeticky úspornejší, keďže na varenie využíva zachytenú paru.
- Používajte menšiu varnú dosku, ako je hrniec, a nie naopak.
- Menšie porcie zohrievajte v mikrovlnke a vriacu vodu najrýchlejšie pripravíte v kanvici. V oboch prípadoch spotrebujete menej energie, ako keby ste využili varnú dosku alebo sporák.
- Pred pečením rúru zbytočne dlho nepredhrievajte.
- Pri pečení pozorujte jedlo zvonku, pretože pri každom otvorení dvierok v rúre uniká asi 20 % tepla.
- Na rozmrazovanie (napr. v mikrovlnke) je potrebné veľké množstvo energie, preto potraviny radšej vyberte z mrazničky dostatočne včas pred varením.
- Použite smart predlžovačku alebo smart zásuvku ako prepäťovú ochranu, ktorá ochráni vaše zariadenia pred škodlivým prúdom v sieti.
- Pri používaní klimatizácie majte pozatvárané okná.
- Perte bielizeň na nižších teplotách, súčasné pracie prášky, gély a tablety sú veľmi účinné aj pri 40 stupňoch.
- Pri kúpe nových spotrebičov by jedným z najdôležitejších kritérií výberu mala byť ich spotreba. Najdôležitejšie je to pri spotrebičoch, ako sú práčky, sušičky, chladničky a mrazničky, umývačky riadu, vysávače.
- Žehlením príliš presušenej alebo veľmi vlhkej bielizne, sa spotrebuje až o 40 % viac energie.
Pripravila Zuzana Bednárová v spolupráci so Zelenými poradcami ZSE.