12 grafov, ktoré popisujú globálny prechod na čistú energiu (2. časť)
V dnešnom pokračovaní článku z minulého týždňa si môžete prečítať ako postupuje globálny prechod na čistú energiu.
Začiatkom leta vydala medzinárodná agentúra pre budúcnosť energetickej udržateľnosti REN21 podrobnú každoročnú správu, ktorá sa zameriava na rast rôznych zdrojov energie, toky investícií do čistej energie či svetový progres v oblasti cieľov udržateľnosti. V druhej časti Vám prinášame ďalšie zistenia, ktoré sú zobrazené v prehľadných grafoch.
Elektrina je iba časťou energetickej spotreby
Až 26% globálneho objemu elektrickej energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Elektrická energia však nie je jediným a nie je ani najväčším spotrebiteľom energie. Až 51% globálnej spotreby energie tvoria systémy na kúrenie a ochladzovanie, ktoré sú zväčša poháňané zemným plynom či olejom. Dopravný priemysel tvorí 32% globálnej energetickej spotreby a je stále poháňaný najmä fosílnymi palivami ako benzín, či nafta. 169 krajín na celom svete na národnej alebo regionálnej úrovni schválilo ciele pre obnoviteľnú energiu, ale podľa správy REN21 si iba 47 krajín stanovilo ciele pre vykurovacie a ochladzovacie systémy poháňané energiou z obnoviteľných zdrojov.
Dopravný priemysel smeruje k elektrifikácii
I keď v oblasti prepravy stále dominujú fosílne palivá, globálny prechod na čistú energiu môžeme vidieť aj tu a to v podobe elektrifikácie. V porovnaní s rokom 2017 stúpol v roku 2018 počet elektromobilov o 63%. Mnohé mestá pritom obnovujú svoje vozové parky a prechádzajú na elektrické prostriedky verejnej dopravy. V elektrifikácii prepravy jednoznačne dominuje Čína, ale veľký nárast zaznamenáva aj Nórsko, ktoré aktívne podporuje rozvoj elektromobility.
Čistá energia najmä v mestách
Agentúra REN21 vypracovala špeciálnu správu, v rámci ktorej hodnotila potenciál čistej energie v mestách. Mestá v priemere reprezentujú 65% globálneho energetického dopytu a využíva sa v nich viac energie z obnoviteľných zdrojov než vo vidieckych oblastiach. Už teraz je na svete viac než 100 miest, ktoré produkujú medzi 90 a 100% energie z obnoviteľných zdrojov.
Globálny prechod na čistú energiu spomaľujú dotácie na fosílne palivá
Každý rok sa skupina krajín G20 stretáva a snaží sa postupne znižovať dotácie na fosílne palivá. Ich objem sa však zvyšuje a iba v USA za rok 2017 stúpli o 11%, teda o 300 miliárd amerických dolárov. Najmenej 112 krajín po celom svete stále prideľuje takéto dotácie a najmenej 73 krajín poskytne dotácie najmenej vo výške 100 miliónov dolárov (90 miliónov eur). Pritom ide iba o priame dotácie. Nepriame dotácie, napríklad vo forme daňových úľav dosiahli v roku 2017 hodnotu 5,2 bilióna amerických dolárov.
Energetická náročnosť klesá, ale pomaly
Každý klimatický model, ktorý predpokladá dosiahnutie klimatických cieľov, zároveň zahŕňa rapídne zníženie tzv. energetickej náročnosti. Označuje sa tak podiel hrubej domácej spotreby energie a HDP vytvoreného ekonomikou štátu. Globálna energetická náročnosť postupne klesá a to asi o 0,4 % ročne. Na to, aby sa dosiahli ciele dekarbonizácie v polovici nášho storočia, sa však odhaduje, že by mala energetická náročnosť klesať o 4 až 10% ročne. To znamená, že by mal svet zvýšiť efektivitu a elektrifikáciu asi o 10-krát.
Stihne ľudstvo globálny prechod na čistú energiu načas?
Ešte v roku 2017 tvorili fosílne palivá zdroj asi 80% všetkej energie na svete. Do tridsiatich rokov by však mala všetka energia pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Tento termín sa síce môže zdať dostatočne vzdialený, ale rok 2050 nie je tak ďaleko. Ako vidno z grafov, existuje ešte veľa prekážok, ale ak sa globálny prechod na čistú energiu dokončí a celý energetický priemysel sa pretransformuje, bude to prínosom nielen pre životné prostredie našej planéty, ale aj globálnu ekonomiku.
Zdroj:
Zdroj:
http://www.ren21.net
https://www.vox.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.