Ekologická fľaša z morských rias ako zelená alternatíva k plastovým fľašiam
Ekologická fľaša, ktorú navrhol islandský dizajnér, sa sama pozvoľne rozloží a šetrí tým životné prostredie.
Ekologická fľaša z morských rias ako zelená alternatíva k plastovým fľašiam
Nie každý vie, že výroba klasických plastových fliaš je pomerne drahá a trvá až neuveriteľných 1000 rokov kým sa úplne rozloží. Keď k tomu pridáme informáciu, že len v Spojených štátoch sa ročne vypije približne 50 miliard kusov balenej vody, predstava budúcnosti v takejto záplave odpadu je naozaj odstrašujúca. Preto sa rozhodol Islandský produktový dizajnér Ari Jónsson navrhnúť unikátnu ekologickú fľašu, ktorá by mala byť alternatívou ku klasickým plastovým fľašiam.
Agar
Začal študovať silné a slabé stránky rôznych materiálov, aby určil, ktoré materiály by mohli byť vhodné na výrobu fľaše na vodu. Časom narazil na materiál zvaný agar, substanciu s vysokou gélujúcou schponosťou, vyrobenú z rias. Agar bol objavený v Japonsku v roku 1658 celkom náhodou, keď Mino Tarōzaemon vylial zvyšnú polievku obsahujúcu riasy a zistil, že cez noc sa zmenila samovoľne na gél. Doteraz sa používa napríklad v potravinárstve alebo botanike.
Jónsson experimentoval so správnymi proporciami, pričom použil agar vo forme prášku zmiešaného s vodou, ktorý má želatínovú konzistenciu. Pomaly zohrieval túto substanciu, ktorú nalial do pripraveného odliatku v tvare fľaše, ktorý predtým zmrazil. Odliatok potom otáčal ponorený vo vedre s ľadovou vodou, pokiaľ sa tekutina vnútri sformovala do tvaru fľaše. Na pár minút ju potom dal do chladničky a oddelil agarovú fľašu od odliatku.
Fľaša sa rozloží sama
Pokým je fľaša plná vody, drží svoj tvar, ale akonáhle je prázdna, začne sa sama rozkladať. Kedže je fľaša vyrobená z 100% prírodných materiálov, voda vnútri je bezpečne pitná, i keď si Jónsson všimol, že po čase je voda trochu cítiť po fľaši. Dokonca vraví, že tým, ktorým sa táto „príchuť“ zdá chutná, si môžu z fľaše kľudne odhryznúť.
Jónsson prezentoval svoj projekt agarovej fľaše na výstave Drifting Cycles student, ktorá sa konala v rámci dizajnového festivalu DesignMarch 2016.
Nie je však jediný, kto experimentuje s týmto druhom materiálov, kedže v poslednej dobe dizajnéri viac a viac používajú materiály ako chaluhy a morské riasy v architektúre, staviteľstve a napríklad aj v odevnom priemysle ako materiál na výrobu kobercov či na farbenie textílií. Otázkou ale ostáva cena, za ktorú by mala byť táto ekologická fľaša vyrobená.
Mohlo by vás zaujímať:
Jedlá náhrada plastovej fľaše by bola revolučnou zmenou pre životné prostredie
Skutočná recyklácia: sú tu baktérie požierajúce plast
Zdroje:
http://www.treehugger.com/clean-water/the-us-consumes-1500-plastic-water-bottles-every-second-a-fact-by-watershed.html
http://inhabitat.com/biodegradable-algae-water-bottles-that-provide-a-green-alternative-to-plastic/
http://www.dezeen.com/2016/03/20/ari-jonsson-algae-biodegradable-water-bottles-iceland-academy-arts-student-designmarch-2016/