Obnoviteľné zdroje energie v prácach finalistov súťaže LAGI 2016
Solárna rúra Pipe, ktorá vyrobí 4,5 miliardy pitnej vody ročne či solárna prstencová záhrada Ring Garden, ktorá dokáže spracovať morskú vodu na pitnú a využiť obnoviteľné zdroje energie na produkciu biomasy a rôznych plodín – aj to sú finalisti ceny LAGI 2016.
LAGI 2016 a obnoviteľné zdroje energie
Už od roku 2010 sú každé dva roky udeľované ceny LAGI (Land Art Generator Initiative) za dizajn a architektúru, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Po Dubaji, New Yorku a Kodani sa budú v októbri udeľovať ceny v kalifornskej Santa Monice a projekty prihlásené do súťaže sú navrhnuté pre toto mesto (konkrétne pre pobrežné mólo). Cieľom každého zo súťažných projektov bol dizajn, ktorý vytvára čistú energiu a (alebo) pitnú vodu, keďže táto oblasť už dlhodobo bojuje s kritickým nedostatkom vody. Súťaž je určená pre umelcov, architektov, vedcov a inžinierov, ktorí mali predkladať pragmatické no zároveň estetické riešenia v oblasti energie v podmienkach 21. storočia.
Solárna rúra Pipe
Solárna rúra nazvaná Pipe by mala vďaka princípu elektromagnetického odsoľovania zabezpečiť čistú a pitnú vodu pre obyvateľov mesta a pred tým ako sa vypustí odfiltrovaná soľ späť do oceánu, využije sa vo vstavaných termálnych kúpeľoch. Vďaka svojmu originálnemu vzhľadu umožňuje ľuďom interakciu so zdrojom pitnej vody bez nepríjemných pocitov, ktoré sú zvyčajne spojené so spôsobom výroby energie, ktorý využíva obnoviteľné zdroje energie. Na vrchu tejto zaujímavej rúry sú umiestnené solárne panely, ktoré poskytujú energiu na pumpovanie slanej vody. V spodnej časti nad bazénom prejde slaná voda pomocou elektromagnetických filtrov procesom odsolenia a potichu zásobuje bazén slanou vodou, ktorá ma liečivé účinky. Podľa autorov projektu predstavuje projekt Pipe zmenu v budúcnosti využitia vody. Mala by byť schopná generovať 10 000 MWh ročne, čo v praxi predstavuje asi 4,5 miliardy pitnej vody.
Prstencová solárna záhrada Ring Garden
Ďalším finalistom LAGI 2016 je rumunský dizajnér Alexandru Predonu, ktorého projekt solárnej záhrady inšpiroval aj autorov vyššie spomenuté ho projektu Pipe. Ring Garden využíva obnoviteľné zdroje energie vo forme slnečných lúčov nielen na filtrovanie morskej vody, ale aj na produkciu plodín, vrátane morských rias. Je poháňaná solárnymi panelmi, ktoré vyprodukujú každoročne 440 MWh energie, ktorá je využitá na odsoľovanie vody a rotáciu záhrady. Morská voda pritom vchádza do odsoľovacieho zariadenia cez špeciálne filmy, ktoré chránia miestnu faunu. Aeroponický systém používa až o 98% menej vody než klasické farmy a vypestuje pritom o 30% viac úrody bez použitia pesticídov alebo hnojív. Na celkovej ploche 1000 m² dokáže Ring Garden vyprodukovať rôzne druhy plodín, pričom na klasickej farme by bolo potrebných až 26 000 m² pôdy. Táto prstencová solárna záhrada tak demonštruje to, že hlavné elementy, ktoré rastliny k životu potrebujú (voda, slnko, živiny a CO2) nemusia byť nákladne dovážané, ale vďaka zdroju, ktorý poskytujú obnoviteľné zdroje energie, môžu byť neustále prítomné priamo v záhrade.
Zdroj:
http://www.landartgenerator.org
http://inhabitat.com
Podobné články:
Ekologické domy: plávajúci skleník na Dunaji produkuje čistú energiu a organické potraviny
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.