Elektrina z obnoviteľných zdrojov už nebude tak štedro dotovaná
Elektrina z obnoviteľných zdrojov sa stala pre mnohých podnikateľov výnosným biznisom. Eurokomisia preto presadzuje zmeny vo financovaní, ktoré by sa však mali týkať iba elektrární spustených po prijatí legislatívy.
„V niektorých krajinách sú zisky z výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov vysoké alebo veľmi vysoké a predražujú energiu. Ide nám o to, aby sme mali funkčný trh s energiou, kde by boli dotácie výnimkou a nie pravidlom,“ vyhlásil európsky komisár pre energetiku Guenther Oettinger.
Denník Pravda ďalej cituje (uvádzame nekrátenú časť článku):
„V niektorých krajinách sú zisky z výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov vysoké alebo veľmi vysoké a predražujú energiu. Ide nám o to, aby sme mali funkčný trh s energiou, kde by boli dotácie výnimkou a nie pravidlom,“ vyhlásil Oettinger a dodal, že dotácie by mali mať obmedzenú platnosť a postupne by sa mali znižovať.
Eurokomisia preto vydala oznámenie, ktoré má platiť ako usmernenie pre štátne dotácie v oblasti elektroenergetiky. Jednou z najpodstatnejších zmien bude zmena princípu vyplácania doplatku. Prevádzkovatelia zelených elektrární totiž už nebudú dostávať fixné ceny za vyrobenú elektrinu. Mnohým firmám totiž v súčasnosti prudko rastú zisky, pretože výkupné ceny elektriny sa odrážali od cien platných v čase uvedenia elektrární do prevádzky. V súčasnosti klesla hodnota jednej megawatthodiny na medzinárodnom trhu približne o tridsať eur, pevne stanovené výkupné ceny však neklesli. Po aplikovaní zmien preto budú majitelia dostávať iba bonus k trhovej cene elektriny.
Opatrenia sa budú týkať iba elektrární, ktoré budú spustené po prijatí legislatívy. Oettinger totiž odmieta možnosť, aby sa vzťahovali aj na skôr uvedené zdroje. „Nechceme zavádzať retroaktívne opatrenia, lebo oprávnene odrádzajú investorov,“ podotkol eurokomisár.
Denník Pravda ďalej uvádza, že legislatívci v Čechách aj na Slovensku sa v minulosti snažili štedrosť dotovania zelených elektrární obmedziť ale podnikatelia sa voči tomu ohradili viacerými súdnymi spormi. Taktiež sa uvádza, že predražená energia podkopáva konkurencieschopnosť priemyslu v celej Európe a takýto stav je z dlhodobého hľadiska neudržateľný.
Prevzatá časť článk z http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/299173-dotacie-na-zelenu-elektrinu-sa-znizia/
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.