Diamantová batéria z nukleárneho odpadu vydrží tisícky rokov
Vedci vyvinuli metódu pomocou ktorej dokážu vložiť nukleárny odpad do diamntovej kapsule, ktorá ako batéria dokáže poskytnúť čistú energiu.
Batéria z nukleárneho odpadu
Nukleárna energia je v súčasnosti jednou z najatraktívnejších a najpraktickejších alternatív k fosilným palivám. Neprispieva ku globálnemu otepľovaniu a k jej využívaniu už máme pripravenú a vybudovanú infraštruktúru. Jediným problémom však stále ostáva otázka nukleárneho odpadu. Ten vydrží veľmi dlho, v niektorých prípadoch až tisícky rokov. Po štiepení ostane nukleárny odpad, ktorý sa zväčša skladá najmä z dvoch rádioaktívnych izotopov: stroncium-90 a cézium-137. Vedci z britskej Univerzity v Bristole preto prišli s riešením ako tento odpad využiť. Výsledkom by mala byť diamantová batéria, ktorá vydrží v ideálnom prípade až tisícky rokov.
Prvá diamantová batéria s polčasom rozpadu sto rokov
Typická jadrová elektráreň vytvorí ročne asi 2300 ton nukleárneho odpadu ročne. Iba v Spojených štátoch je momentálne uložených 75 tisíc takéhoto odpadu. Ten je uložený a udržiavaný v prísnych bezpečnostných podmienkach. Skladovanie je však drahé a takisto ako čokoľvek, odpad je rizikový z hľadiska ľudského faktoru, prírodných katastrof, či dokonca terorizmu. Geochemik Tom Scott z bristolskej univerzity spolu s kolegami preto prišli s metódou ako tento dopad efektívne a bezpečne využiť. Pri prvom experimente sa im s využitím izotopu Nikel-63 podarilo vytvoriť diamantovú kapsulu, ktorá má ako batéria polčas rozpadu sto rokov.
Bezpečná a stabilná batéria
Podľa Scotta táto metóda neprodukuje žiadne emisie, žiadne pohyblivé časti, nevyžaduje udržiavanie a je úplne bezpečná. Radiácia je totiž bezpečne uzamknutá vnútri diamantu. Počas toho však generuje malý, ale stabilný tok energie. Vedci by chceli v budúcnosti použiť rádioaktívny izotop uhlík-14, ktorý vznikal ako odpad najmä v rokoch 1950-1970 keď elektrárne ochladzovali uránové tyče pomocou grafitových blokov. Ohrievaním takýchto blokov môžu pretransformovať uhlík-14 do plynu, ktorý sa zhromaždí a stlačí do diamantu. Takýto diamant je vlastne batéria, ktorá vyžaruje nízke žiarenie. Vďaka pevnosti diamantu, ktorý je najpevnejšia substancia na Zemi, by teda skladovanie malo byť bezpečné. Takéto diamantové batérie v súčasnosti nemôžu konkurovať výkonu iných typov batérií, ale majú potenciálne využitie pri prístrojoch a zariadeniach, pri ktorých je ťažké vymeniť či nabiť batériu ako napríklad pri satelitoch, kozmických lodiach, vysoko lietajúcich dronoch či lekárskom vybavení.
Zdroj:
http://www.bristol.ac.uk/
http://bigthink.com/
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.