Najvýkonnejšia veterná turbína prekonala svetový rekord v produkcii energie za 24 hodín
Veterná turbína, ktorú predstavila dánska spoločnosť MHI Vestas Offshore Wind koncom minulého roka, prekonala svetový rekord v produkcii elektrickej energie za 24 hodín.
Veterná turbína V164
Dánska spoločnosť MHI Vestas Offshore Wind sa venuje najmä riešeniam v oblasti trvalo udržateľnej energie. Koncom roka 2016 testovali svoj prototyp veternej turbíny nazvanej V164. V testovacom centre Østerild sa podarilo vytvoriť nový zaznamenaný rekord, keďže táto veterná turbína pri optimálnych podmienkach s výkonom 9 MW vygenerovala úctyhodných 216 tisíc (presne 215 999,1) kWh za 24 hodín. Tento prototyp vychádza z predošlej verzie V164-8 MW, ktorú začala spoločnosť vyvíjať ešte v roku 2012.
Majestátna veterná turbína
Veterná turbína V164 je súčasťou offshore riešení, teda prostriedkov na získavanie elektrickej energie, ktoré sú umiestnené na pobreží. Má majestátne rozmery 220 m na výšku a 38 tonové lopatky v rozpätí 80 m pokryjú až 21 124 m² čo prekoná aj známu atrakciu Londýnske oko. Turbína je postavená tak, aby odolala náročným klimatickým podmienkam v oblasti Severného mora a 80% turbíny bude možné po ukončení jej operatívnej životnosti 25 rokov recyklovať. Je navrhnutá na optimálnu rýchlosť vetra 12-25 m/s, pričom minimálna rýchlosť vetra na to, aby začali lopatky pracovať predstavuje 4 m/s.
Veterná turbína, ktorá pomáha znižovať ceny elektriny
Technický riaditeľ spoločnosti MHI Vestas Offshore Wind Torben Hvid Larsen pri príležitosti pokorenia nového rekordu uviedol, že veterná turbína s výkonom 9 MW svojím výkonom dokázala, že je pripravená na trh. Takisto veria, že ich model zohrá významnú úlohu pri znižovaní cien elektrickej energie pomocou jej získavania energie z offshore riešení , resp. morského vetra. Podobné inovácie ako je V164 už totiž vo Veľkej Británii pomohli znížiť cenu LCOE (cena pri porovnaní konkurencieschopnosti výrobných technológií na základe kritéria nákladov na vyrobenú elektrinu) takto získavanej energie pod hodnotu 100 britských libier (asi 114 eur) za megawatt hodinu. Tým britská vláda splnila svoje ciele v tejto oblasti o štyri roky skôr ako plánovala.
Zdroj:
http://www.mhivestasoffshore.com
http://newatlas.com
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.