Rok 2017 bude opäť najteplejším rokom, dôvodom sú klimatické zmeny
Klimatické zmeny sú čoraz výraznejšie a spôsobujú drastické zvyšovanie globálnych teplôt.
Klimatické zmeny otepľujú celú planétu
Rok 2014 zaznamenal rekord v najvyššej priemernej teplote v histórii. Rok 2015 tento rekord pokoril a rok 2016 bol znova teplejší než ten predošlý. Prvý krát tak boli tri za sebou nasledujúce roky tými najteplejšími v zaznamenanej histórii. Odborníci už teraz predpovedajú, že rok 2017 bude v tomto trende pokračovať a sľubujú, že bude ešte teplejší. Tieto klimatické zmeny sa neprejavili iba vyššími teplotami. Spôsobili napríklad závažné požiare v kanadskej Alberte, ktoré mali za následok škody v hodnote 3,3 miliardy eur. Dôvodom bola kombinácia rekordných teplôt a sucha.
Čo spôsobili klimatické zmeny
Klimatické zmeny takisto spôsobili vlny oteplenia na Arktíde a prispeli tak k rapídnemu zvyšovaniu hladiny mora a zároveň k postupnému ničeniu tamojšej prírody a prostredia pre divú zver. Radikálne zmeny teploty takisto spôsobili postupné miznutie korálových útesov. Niektorí vedci dokonca označili stav poškodenia za terminálne štádium, ktorého následky sú už nenapraviteľné. Ďalším prejavom týchto klimatických zmien a nárastu hladiny mora sú hurikány, ktoré sa prejavujú v stále väčšej sile a príkladom je hurikán Matthew. Obyvatelia ostrova Haiti sa ešte doteraz spamätávajú z jeho následkov, po tom ako sa v roku 2016 touto krajinou prehnal a zabil viac než tisíc ľudí.
Klimatické zmeny a budúcnosť
Svetová meteorologická organizácia (WMO) upozornila, že klimatické zmeny spôsobili, že globálne teploty stúpajú skutočne konzistentne a drasticky. Zaznamenala, že minulý rok teploty vzrástli o 1,1 °C viac, ako bolo naposledy zaznamenané v pred-industriálnej ére. Mohlo by sa zdať, že takýto rozdiel nie je veľmi výrazný. Ak sa však pozrieme do histórie, je možné vidieť čo spôsobili aj najmenšie výkyvy teplôt. Hovorca WMO, Claire Nullis v rozhovore pre CBS uviedla, že si musíme uvedomiť, že Parížska klimatická dohoda nás zaväzuje k tomu, aby sme udržiavali globálne teploty pod hranicou rozdielu v hodnote 2 °C oproti teplote v pred-industriálnej ére. Znepokojujúce je ale to, že sme už dosiahli viac ako polovicu. Riešením tohto problému je postupné upúštanie od fosilných palív a maximálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak chceme našu planétu zachrániť, je takisto nevyhnutné investovať do vzdelania, vedy a výskumu a prostredníctvom inovácií vyvíjať nové spôsoby a cesty ako získavať potrebnú energiu tak, aby sme naďalej neohrozovali našu planétu a zároveň vlastné životy.
Zdroj:
https://futurism.com
https://climate.nasa.gov
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.