Najväčšia solárna farma v Číne nahradila uhoľnú baňu
Solárna farma začala svoju prevádzku v máji v čínskom meste Huainan a je zatiaľ najväčšou plávajúcou solárnou farmou na svete.
Transformácia Číny od uhlia k obnoviteľným zdrojom
Čína bola dlhé roky krajinou, ktorá výrazne prispievala k znečisťovaniu našej planéty. To však už dávnejšie neplatí. Ázijská krajina si stanovila ambiciózny cieľ, v rámci ktorého sa zaviazala k postupnému upúšťaniu od uhlia a namiesto toho by mala aktívne riešiť znečistenie ovzdušia a kontrolovať produkciu emisií. Je takisto jedným z najväčších producentov batérií do elektromobilov a domácností a aktívne podporuje elektromobilitu v krajine prostredníctvom štátnych dotácií a rôznych projektov. Koncom mája tohto roka začala svoju prevádzku solárna farma v meste Huainan. Táto solárna farma je momentálne najväčšou svojho druhu na svete a je pekným príkladom nového prístupu tejto krajiny k environmentálnym záväzkom.
Solárna farma zásobí až 15-tisíc domácností
Plávajúca solárna farma je totiž umiestnená na hladine umelého jazera. Vznáša sa tak nad oblasťou, ktorá bola donedávna uhoľnou baňou. Po tom, ako baňa skončila prevádzku a bola zaplavená podzemnou vodou, sa mesto rozhodlo, že namiesto straty zdroja energie ho jednoducho nahradí iným, čistým zdrojom. Gigantická plávajúca farma má výkon 40 MW. Mala by tak ročne zásobiť energiou až 15-tisíc domácností. Súčasťou farmy je 120-tisíc fotovoltaických panelov a rozprestiera sa na ploche 86 hektárov. Farmu monitorujú drony, ktoré na ňu priebežne dohliadajú a zároveň poskytujú fotodokumentáciu.
Solárna farma na vode poskytne výhody
Jej životnosť je 25 rokov takže je navrhnutá tak, aby dokázala odolať rôznym faktorom ako sú teplo, soľ a vlhkosť, ktorá je spôsobená jej umiestnením na vode. Z toho takisto vyplýva výhoda oproti konvenčným solárnym farmám, ktoré sú na pevnine. Chráni totiž životné prostredie a prospieva lokálnemu rozvoju. Plávajúce solárne panely majú ale ďalšie výhody. Umiestnenie na vode zvyšuje ich efektivitu až o 10% a menej prachu a špiny v ich okolí znamená, že ostávajú dlhšie čisté. Údržba a čistenie je jednoduchšie aj preto, že sa naň využije voda z okolia a minimalizuje sa odpad. Ak je takáto solárna farma umiestnená na zdroji pitnej vody, solárne panely dokonca znižujú nežiaduce odparovanie a využívanie vody sa tak stáva lacnejším. Ak sa Číne podarí postupne pretransformovať všetky uhoľné bane na solárne farmy, určite si tak krajina bude môcť nárokovať na titul lídra v oblasti čistej a zelenej energie.
Zdroj:
http://www.chinadaily.com.cn
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.