Študenti MIT predstavili metódu, pomocou ktorej sa dá vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón
Pomocou novej metódy sa dá využiť plastový odpad a vytvoriť betón, ktorý je až o 15% pevnejší než ten klasický.
Ekologickejší betón
Betón je jeden z najpoužívanejších materiálov na svete. Aj preto sa vedci a inžinieri neustále pokúšajú pomocou rôznych technológií vytvoriť betón, ktorý by bol bezpečnejší, pevnejší a priateľskejší voči životnému prostrediu. To sa podarilo študentom Massachusettskej technickej univerzity, ktorí sa pôvodne snažili nájsť spôsob, ako obmedziť uhlíkovú stopu v betonárskom priemysle. Ten totiž tvorí až 4,5% celkového množstva emisií na svete vytvorených ľudskou činnosťou. Preto prišli s nápadom ako využiť obrovské množstvo plastového odpadu a zároveň skvalitniť produkciu betónu.
Kvalitnejší a odolnejší betón
Myšlienka pridávania plastov do betónu nie je žiadnou novinkou. Doterajšie štúdie však boli neúspešné. Zistilo sa totiž, že plast vlastne znižuje odolnosť betónu. Najnovšia štúdia ale odhalila, že ak sa plasty pred pridaním do betónu vystavia nízkym dávkam lúčom gama, dokážu zvýšiť kvalitu tohto materiálu. Testy dokázali, že ak sa ožiarený plastový odpad pomelie na prášok a pridá do betónu, v porovnaní s klasickým betónom to dokáže zvýšiť jeho odolnosť a silu až o 15%. Jeden z autorov štúdie, Kunal Kupwade-Patil, pritom poznamenal, že v rámci testovania zistili, že čím je úroveň žiarenia vyššia, zvyšuje sa aj sila betónu. Na optimalizáciu procesu žiarenia s čo najefektívnejšími výsledkami preto tím plánuje ďalšie testovanie. Čo je však dôležité, takýto betón nevyžaruje ani neudržiava žiadnu rádioaktivitu.
Produkcia betónu a emisie
Aj napriek tomu, že takýto betón obsahuje iba 1,5% ožiareného plastového odpadu si autori štúdie myslia, že by táto metóda mohla na globálnej úrovni výrazne znížiť produkciu uhlíkových emisií. „Ak výroba betónu tvorí 4,5 % svetovej produkcie emisií a z nej sa odoberie 1,5%, ktoré sa dá recyklovať do betónu, hovoríme o 0,0675% celosvetového množstva emisií, čo nie je zanedbateľné číslo“. Zároveň by sa vďaka technológii mohol znížiť počet plastových skládok. Okrem ekologického aspektu vzniká odolnejší a silnejší betón. Štúdia však neuvádza, koľko energie (a zároveň emisií) je v tomto prípade potrebnej na recykláciu plastov a ich ožarovanie. Podrobnejšie dáta zrejme prinesie ďalšie testovanie.
Zdroj:
http://news.mit.edu