Elektrická energia z obnoviteľných zdrojov energie bude do roku 2020 čoraz lacnejšia
Najnovšia správa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu uvádza, že elektrická energia bude do roku 2020 lacnejšia než energia z fosílnych palív.
Kde je najlacnejšia elektrická energia z obnoviteľných zdrojov?
Elektrická energia z obnoviteľných zdrojov energie dokáže svojou cenou už teraz v mnohých častiach sveta konkurovať energii, získanej z fosílnych palív. Jej cena však bude postupne klesať a do roku 2020 by mala byť lacnejšia, uvádza najnovšia správa zo začiatku tohto roka, ktorú publikovala Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (International Renewable Energy Agency- IRENA) pri príležitosti výročného summitu. Jej riaditeľ, Adnan Amin, dodal, že „prechod k obnoviteľným zdrojom pre novú generáciu energie nie je iba pozitívom iba pre životné prostredie, ale skutočne inteligentné ekonomické rozhodnutie.“ Správa agentúry okrem iného uvádza, že krajiny, kde cena solárnej elektrickej energie klesla najviac, sú Čile, Dubaj, Mexiko, Peru a Saudská Arábia a hlavné mesto Spojených arabských emirátov, Abú Dabí. Elektrická energia, získaná z fotovolatických panelov je v nich na úrovni 0,02 eur/kWh alebo menej.
Elektrická energia čoraz lacnejšia
Elektrická energia, získaná z fosílnych palív v súčasnosti v celosvetovom priemere stojí asi 0,04-0,17 eur/ kWh. IRENA vo svojej správe pre porovnanie uvádza priemernú globálnu cenu za elektrickú energiu, vyprodukovanú z rôznych obnoviteľných zdrojov za rok 2017: vodná energia (0,04 eur/kWh), veterná energia z pevniny (0,05 eur/kWh), bioenergia a geotermálne zdroje (0,06 eur/kWh) a solárna energia (0,08 eur/kWh). Iba energia z offshore veterných zdrojov a solárno-termálna energia zatiaľ podľa agentúry cenovo nedokážu konkurovať fosílnym palivám. Aj to by sa však malo podľa správy do roku 2020 zmeniť. IRENA totiž predpokladá, že cena za solárno-termálnu energiu klesne na 0,05 eur/ kWh a energia z offshore veterných zdrojov klesne na úroveň 0,08 eur/kWh. Pokles cien spôsobuje najmä rozvoj technológií, systém konkurenčných aukcií a dostatok developerov so skúsenosťami v oblasti obnoviteľných zdrojov po celom svete.
Elektrická energia a obnoviteľné zdroje energie
Cena pri porovnaní konkurencieschopnosti výrobných technológií na základe kritéria nákladov na vyrobenú elektrinu (LCOE) za elektrickú energiu zo solárnych panelov podľa správy medzi rokmi 2010 a 2016 postupne klesla až o 69%. Postupné znižovanie cien energie z obnoviteľných zdrojov však neznamená koniec fosílnych palív. Naopak, tým, že sú obnoviteľné zdroje (najmä slnko a vietor) nestále, bude stále potrebné vyvažovať výpadky. To je priestor pre fosílne palivá a nukleárnu energiu. Ako uvádza Varun Sivaram, expert na solárnu energiu, čím viac prispievajú nestále obnoviteľné zdroje do energetického mixu, tým klesá ich cena. Na modeli energetického trhu v Kalifornii je napríklad vidieť, že ak sa energetická sieť spolieha na solárne zdroje na úrovni 15% z celkovej energetickej potreby, jej hodnota klesá o viac než polovicu. Riešením týchto problémov by podľa odborníkov malo byť lepšie využívanie stálych obnoviteľných zdrojov a viac investícií do výskumu a rozvoja technológií.
Zdroj:
https://www.irena.org
https://qz.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.