Vedci vytvorili prvý solárny reaktor na svete, ktorý funguje aj v noci
Solárny reaktor CONTISOL dokáže operovať 24 hodín denne vďaka tomu, že využíva koncentrovanú solárnu energiu a skladovanie termálnej energie.
Dokonalý solárny reaktor?
Výskumníci, zaoberajúci sa solárnou termálnou energiou nedávno prišli s prevratným riešením problému solárnej chémie, zastavovaním reakcií počas noci. Úspešne totiž otestovali solárny reaktor s názvom CONTISOL, ktorý je poháňaný vzduchom a dokáže vyprodukovať rôzne solárne palivá ako vodík či už vo dne alebo v noci. Využíva koncentrovanú solárnu energiu (concentrated solar power- CSP) a skladovanie termálnej energie. Najväčšia výhoda takéhoto solárneho reaktora spočíva v tom, že dokáže produkovať palivá s nulovým obsahom uhlíka a to bez vytvárania nežiaducich uhlíkových emisií, ktoré vznikajú pri výrobe vodíka zo zemného plynu v súčasnosti. Takýto dokonalý solárny reaktor by mohol byť kľúčom k 100% čistej energetickej budúcnosti.
Solárny reaktor spája dve rôzne zariadenia
Pri tradičných reaktoroch na solárne palivá proces výroby závisí od solárneho termálneho tepla zo slnka. Keď slnko zapadne, stráca sa aj energia. Vedci z Nemeckého vesmírneho centra (DLR), podporovaní Laboratóriom aerosólových a časticových technológií CPERI/CERTH v Grécku preto vytvorili solárny reaktor, ktorý funguje 24 hodín prostredníctvom kombinácie dvoch systémov, vyvinutých v minulosti. Justin Lapp, vedúci štúdie uviedol, že „základnou myšlienkou CONTISOLu bolo vybudovať dva reaktory spolu. V jednom by vstupovali slnečné lúče priamo do chemického procesu a druhá strana by slúžila na skladovanie energie. V chemických kanáloch vedú vysoké teploty materiálu k chemickej reakcii a v rámci týchto kanálov dochádza k zmene reaktantov na produkty. Tento balančný akt poskytuje reaktoru CONTISOL stabilné teploty a efektívny zdroj tepla na vytváranie reakcií, ktoré produkujú palivá ako vodík.“ Kombináciou skladovacích kapacít a priameho solárno-termochemického reaktora takto získajú to najlepšie z oboch.
Solárny reaktor vyprodukuje čisté palivá
Tím vedcov zatiaľ vytvoril iba zmenšený prototyp, ktorý schopný prevádzky pri 850 °C s energetickým výkonom 5 kW. Lapp dodal, že „takáto mierka je vedeckým prototypom, slúžiacim najmä na to, aby sme pochopili ako ho ovládať, ale nebudeme komercionalizovať 5 kW zariadenie.“ Pre komerčné účely bude podľa neho pre reaktory na priemyselné využitie potrebných najmenej 1- 5 MW, ale mohlo by sa využiť aj 100 MW či viac. Aj keď je tento koncept zatiaľ v začiatočnej fáze, mohol by solárny reaktor CONTISOL v plnej veľkosti skutočne poskytnúť prístup k čistým palivám ako vodík s takmer nízkym na životné prostredie.
Zdroj:
http://www.solarpaces.org
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.