Táto nanolaminátová zliatina sa môže stať oceľou budúcnosti
Americká spoločnosť Modumetal vyvinula nový materiál, ktorý nazvala nanolaminátová zliatina a môže sa stať stavebným materiálom budúcnosti.
Nanolaminátová zliatina za rovnakú cenu ako oceľ
Start-upová spoločnosť Modumetal vyvíja nový typ materiálu, ktorý by mohol v budúcnosti nahradiť oceľ. Ich nanolaminátová zliatina je totiž ľahšia a pevnejšia než oceľ a dokáže odolať korózii aj pri tých najextrémnejších podmienkach. Podľa výrobcu svojou odolnosťou prekoná oceľ až desaťkrát a bez akejkoľvek údržby by mala vydržať celé generácie. Zakladateľka a riaditeľka Modumatal, Dr. Christina Lomasney, pritom uviedla, že môže byť tento materiál vyrábaný v industriálnych kvantitách a to za rovnakú cenu ako bežná oceľ. Mohol by preto úplne zmeniť spôsob, akým ľudia budujú stavby v súčasnosti a stať sa stavebným materiálom budúcnosti.
Nízke náklady na výrobu
Dr. Lomasney prirovnáva proces výroby materiálu k tomu, ako príroda vytvára letokruhy na stromoch či výrobe samurajských mečov, kde sa takisto vrství oceľ tak, aby bola čo najtenšia, ale zároveň extrémne odolná. Nanolaminátová zliatina sa totiž postupne vrství v plastových nádržiach, naplnených vodou. Namiesto tepla sa ako energetický pohon využíva elektrická energia a elektrochemická reakcia. Takýto spôsob postupného vrstvenia na nanometrickej úrovni umožňuje jednoduchú kontrolu štruktúry popri tom, ako sa vyvíja a takýto materiál je ľahko prispôsobiteľný. Tento spôsob výroby zároveň nevyžaduje toľko priestoru a procesov ako pri liatí klasickej ocele a náklady sú preto nižšie.
Nanolaminátová zliatina odolá korózii po generácie
Najvýznamnejšou vlastnosťou tohto materiálu je ale odolnosť voči korózii. Tá je totiž jedným z najväčších problémov v stavebníctve.
Na obrázku môžeme vidieť výsledok pôsobenia extrémnych podmienok. Vľavo je skrutka, vyrobená z galvanizovanej ocele po pár mesiacoch a vpravo je skrutka z nanolaminátovej zliatiny, ktorá prešla rovnakým testom, ale v dĺžke troch rokov. Nanolaminátová zliatina by preto mohla znamenať mosty či podobné konštrukcie, ktoré majú takmer nekonečnú životnosť pri minimálnej údržbe. Tento materiál by tak mohol ovplyvniť mnohé ďalšie odvetvia vrátane architektúry, verejného inžinierstva, automobilového , leteckého a vesmírneho priemyslu a dokonca aj architektúru nukleárnej energie.
Zdroj:
https://www.fastcodesign.com
https://www.modumetal.com