3D vytlačené domy by mohli byť vďaka novej metóde omnoho lacnejšie
Vedci z Estónska vyvinuli riešenie, vďaka ktorému by mohli stáť 3D vytlačené domy iba desatinu ceny oproti bežným stavbám.
3D vytlačené domy ako riešenie na bytovú krízu
Pomocou 3D tlače sa dá v súčasnosti vytlačiť skutočne takmer všetko. Táto metóda postupne prenikla aj do stavebného priemyslu a vytlačiť sa takto dajú domy, mosty a rôzne iné stavby. Otázkou však ostáva či je možné produkovať stavby pomocou 3D tlače tak, aby boli energeticky efektívne, cenovo prijateľné a vyrobené z lokálnych materiálov. Ak totiž nebudú spĺňať tieto atribúty, nesplnia zrejme svoj hlavný účel a to vyriešiť krízu nedostatku príbytkov, ktorý je z rôznych dôvodov pálčivým problémom na celom svete.
3D vytlačené domy z nového materiálu
Vedci z Estónskej Univerzity v Tartu v spolupráci s kolegami z Estónskej Univerzity prírodných vied analyzovali metódu 3D tlače v stavebníctve a vyvinuli sľubné riešenie. Pre 3D vytlačené domy totiž vytvorili materiál, podobný betónu, ktorý sa skladá z pomletej rašeliny, popola olejovej bridlice (ktorá sa v Estónsku vyskytuje v hojnom množstve) a nano-častíc oxidu kremičitého. Využitie takéhoto materiálu by malo mať za výsledok až desať-násobné zníženie konštrukčných nákladov pri rodinných domoch. Jüri Liiv, výskumník z Estónskeho centra pre výskum rašeliny pre magazín Digital Trends uviedol, že rašelina má excelentné antibakteriálne a termálne vlastnosti. Okrem toho je cenovo nenáročná a rozšírená v mnohých regiónoch po celom svete. Doteraz sa ale na takéto účely nevyužívala, kvôli tomu, že jej vlastnosti spomaľujú tvrdnutie betónu.
Lacnejšie 3D vytlačené domy
Nový materiál, ktorý pre 3D vytlačené domy vedci vyvinuli, je však pevný a poskytuje dobrú tepelnú vodivosť. Aj napriek tomu, že sa rašelina využíva ako palivo, je kľúčové, že nový materiál nie je horľavý. Stvrdne už jeden deň po vytlačení, ale zároveň ostáva elastický, vďaka čomu sa dajú vyplniť prípadné vzduchové medzery. Tím vedcov odhaduje, že dom, vytlačený na 3D tlači s rozlohou asi 45 m² by mohol byť vytlačený za cenu asi 5 140 eur. Zatiaľ sa im však kvôli nedostatku finančných prostriedkov nepodarilo vytlačiť dom v reálnej veľkosti. Liiv však dúfa, že už na jeseň bude mať jeho tím prístup k 3D tlačiarni v plnej veľkosti a konečne budú mať možnosť vytvoriť testovací prototyp domu.
Zdroj:
http://www.turbaliit.ee
https://www.digitaltrends.com