Vlny horúčav v lete výrazne ovplyvnili nukleárne elektrárne v Európe
Mnohé nukleárne elektrárne v Európe museli mať počas letných horúčav obmedzenú či úplne zastavenú prevádzku.
Horúce leto v Európe
Aj toto leto zasiahli celú Európu viaceré vlny extrémne horúceho počasia. To výrazne ovplyvnilo nukleárne elektrárne v mnohých európskych krajinách. Nukleárna energia je najväčším svetovým zdrojom energie, ktorý na rozdiel od uhoľných elektrární neprodukuje škodlivé uhlíkové emisie. Na Slovensku tvorí nukleárna energia najväčší zdroj elektrickej energie zo všetkých obnoviteľných zdrojov. Problémom je však to, že jadrové elektrárne na svoju prevádzku potrebujú pomerne veľa vody. Počas rekordne dlhých a extrémnych vĺn horúčav preto vlády mnohých krajín v lete vyhlásili rôzne opatrenia na šetrenie vody a to ovplyvnilo aj prevádzku jadrových elektrární.
Zatvorené nukleárne elektrárne v Európe
Horúce počasie počas letných mesiacov v Európe spôsobilo požiare v Grécku či Švédsku a extrémne sucho vo Veľkej Británii, ktoré sa dokonca prejavilo aj na satelitných snímkach z vesmíru. V mnohých európskych krajinách boli preto vyhlásené opatrenia v rámci šetrenia vody, ktoré sa prejavili aj na plynulosti prevádzky jadrových elektrární. Energetická spoločnosť EDF musela v auguste v dôsledku extrémnych horúčav zastaviť prevádzku štyroch nukleárnych reaktorov v troch elektrárňach a na prelome júla a augusta musel švédsky prevádzkovateľ Vattenfall zastaviť prevádzku jedného z dvoch reaktorov elektrárne. Nukleárne elektrárne vo Fínsku, Nemecku či Švajčiarsku výrazne obmedzili objem vyprodukovanej energie.
Ako horúčavy ovplyvňujú nukleárne elektrárne
Nukleárne elektrárne využívajú energiu získanú jadrovým reaktorom na výrobu pary v parogenerátore. Táto para poháňa turbíny, ktoré poháňajú alternátory na výrobu elektrickej energie. Počas procesu však teplota pary postupne klesá a nedokáže efektívne poháňať turbíny. Preto sa odvádza do kondenzátora, kde sa ochladzuje a premieňa na vodu, keďže tekutiny dokážu absorbovať teplo lepšie ako plyny. Na kondenzáciu sa zvyčajne využívajú zdroje vody v okolí elektrárne ako sú moria, jazerá či rieky. V prípade, že sú tieto zdroje obmedzené, rovnako ako počas posledného horúceho leta, je bezpečná prevádzka jadrových elektrární ohrozená. Horúce počasie okrem toho spôsobilo nielen zvyšovanie teplôt vzduchu, ale aj vody. Kvôli ochrane prírody a divokej zveri preto niektoré krajiny dočasne zakázali využívanie týchto vodných zdrojov na výrobu jadrovej energie, čo viedlo k zastaveniu činnosti mnohých elektrární. Podobná situácia nastala aj v rokoch 2003, 2006 a 2015. Odborníci navyše varujú, že v dôsledku klimatických zmien sa takéto javy budú opakovať čoraz častejšie.
Zdroj:
https://nordic.businessinsider.com
https://qz.com
https://ec.europa.eu
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.