Firma MacRebur, ktorá vyrába plastové cesty, otvorila prvú továreň
Škótska spoločnosť MacRebur vyrába plastové cesty z plastového odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach.
Ako využiť plastový odpad
Plastový odpad je jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti. Hlavná výhoda plastov je totiž ich odolnosť. Sú vytvorené tak, aby vydržali čo najdlhšie. To však zároveň znamená, že takmer všetok doposiaľ vyprodukovaný plast dodnes v nejakej forme existuje. Aj kvôli tomu Európska Únia schválila zákaz jednorazových plastov, ktorý vstúpi do platnosti od roku 2021. Čo však s plastovým odpadom, ktorý už bol vytvorený? Mnohí vedci a firmy sa snažia nájsť spôsoby, ako nepotrebné plasty recyklovať a znova využiť. Jednou z nich je aj škótska spoločnosť MacRebur, ktorá vyrába tzv. plastové cesty a v marci otvorila svoju prvú továreň.
Plastové cesty sú odolnejšie a pevnejšie
Nová fabrika spoločnosti MacRebur využije plastový odpad, ktorý by za normálnych okolností skončil na skládkach. Spracuje ho do formy granulátu, ktorý sa použije na povrchovú úpravu ciest. Vytvorené granule sú zmiešané s aktivátorom, ktorý materiál spojí . Ten sa potom môže distribuovať rôznym výrobcom asfaltu. Jeden kilometer takejto plastovej cesty zodpovedá asi 684-tisícom plastových fliaš alebo 1,8 miliónu plastových tašiek. Riaditeľ spoločnosti MacRebur, Toby McCartney uviedol, že otvorenie prvej továrne bol pre nich „dôležitý míľnik“ a dodal, že pridávanie ich zmesi pri výrobe asfaltu obmedzí množstvo použitých fosílnych palív. Ich plastové cesty by preto mohli vyriešiť dva problémy naraz: problém s plastovým odpadom a nikdy nekončiace výtlky na cestách.
Revolučné plastové cesty
Ak majú plastové cesty skutočne také vlastnosti, ako MacRebur uvádza, mohli by sa stať skutočne revolučným riešením. Aj na Slovensku určite vieme, aké nepríjemné sú výtlky na cestách a ak sa na ich opravu naozaj dá využiť plastový odpad, mohlo by ísť o dvojité víťazstvo. MacRebur už svoj produkt otestoval v škótskych oblastiach Galloway, Dumfries a Aberdeenshire. Okrem toho spolupracujú s britským obchodným reťazcom Tesco na opravách ich parkovísk a nedávno uzavreli 1,8-miliónovú dohodu s Dopravným oddelením, v rámci ktorej by mali technológiu testovať v grófstve Cumbria. McCartney dodáva, že „vďaka využitiu plastového odpadu sú ich cesty flexibilnejšie a pevnejšie a lepšie odolávajú rôznemu počasiu. Zmes však neobsahuje mikročastice z plastov a preto sa na konci ich životnosti dajú recyklovať. To vytvára skutočnú cirkulárnu ekonomiku, ktorá je udržateľná a finančne-efektívna.“
Zdroj:
https://www.bbc.com