Vedci našli spôsob, ako vytvoriť vodíkové palivo z morskej vody
Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvinuli metódu, pomocou ktorej sa dá vytvoriť vodíkové palivo z morskej vody, najbohatšieho zdroja našej planéty.
Vodíkové palivo z morskej vody
Vodík je jedným z najčistejších alternatívnych zdrojov energie, ale získavanie vodíka pomocou elektrolýzy je stále pomerne časovo a finančne náročné. Na produkciu vodíka z vody pomocou súčasných existujúcich metód je potrebná čistená voda najvyššej kvality, ktorá je vzácnym zdrojom a jej výroba je drahá. Donedávna pritom platilo, že na takýto rozklad vody nie je možné využiť morskú vodu, lebo má tendenciu korodovať systémy na štepenie vody. Vedci zo Stanfordovej univerzity ale nedávno oznámili, že objavili spôsob ako generovať vodíkové palivo pomocou zdroja energie z obnoviteľných zdrojov, elektród a slanej morskej vody. Tento objav by mohol premeniť oceány na našej planéte na potenciálny zdroj najčistejšej energie.
Ako zabrániť korózii
Jeden za autorov štúdie, Hongjie Dai, ktorý je profesorom chémie na Stanfordovej univerzite uviedol, že „ak by sme teoreticky chceli zásobovať naše mestá a autá vodíkom, potrebovali by sme ho toľko, že by reálne nebolo možné použitie čistenej vody. V Kalifornii máme už teraz sotva dostatok vody pre súčasné potreby“, dodáva. Koncept získavania vodíka z vody pomocou elektrolýzy je už dávno známy a jednoduchý proces. Ide o rozklad molekúl vody pôsobením elektrického prúdu do dvoch elektród s rôznym napätím, umiestnených vo vodnom roztoku. Tím vedcov zistil, že ak obalia anódu (ktorá by pri požití morskej vody za normálnych okolností korodovala) vrstvami, bohatými na záporné náboje, dokážu tieto vrstvy odpudzovať chlorid a spomaliť rozklad kovu po nimi. I keď je výskum v počiatočnej fáze, Dai uviedol, že o technológiu prejavili záujem viaceré spoločnosti.
Technológia produkuje nielen vodíkové palivo
Tím vedcov na povrch jadra z niklovej peny navrstvil hydroxid nikelnatý a sulfid niklu. Takto jednoducho vytvorili bariéru, ktorá zabráni rozkladu kovu. Niklová pena pritom pôsobí ako vodič a prenáša energiu zo zdroja, pričom hydroxid nikelnatý spúšťa elektrolýzu. Ak by rovnaký proces prebiehal bez niklovej vrstvy, zariadenie na rozklad vody by v slanej vode vydržalo približne 12 hodín. Pri použití novej metódy by však malo podľa jej autorov vydržať viac než tisíc hodín. Podľa tímu vedcov sa dokonca podarilo vytvoriť nový rekord. Pomocou ich viac-vrstvového zariadenia sa im totiž podarilo vyprodukovať 10-krát viac elektrickej energie, čo by malo zároveň pomôcť zrýchliť produkciu vodíka z morskej vody. V budúcnosti by preto mohla byť takáto technológia využitá aj na ďalšie účely ako produkciu energie. Počas procesu sa totiž vyrába nielen vodíkové palivo, ale aj kyslík. Preto by mohli takéto zariadenia využívať potápači či ponorky a vyrábať kyslík priamo pod vodou bez nutnosti vynorenia.
Zdroj:
https://news.stanford.edu
https://www.fastcompany.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.