Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship
Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého z ovzdušia sa v rámci pilotných projektov pustili spoločnosti Climeworks a Carbon Engineering.
Longship zachytí až 400 000 ton emisií ročne
Nórska vláda sa rozhodla investovať 16,8 miliárd nórskych korún (1,8 miliárd USD) z predpokladanej celkovej investície 25,1 miliárd korún do projektu Longship, pomenovaného podľa vikingských lodí. Ide o prvý klimatický projekt zameraný na úplné zachytávanie a uskladnenie uhlíka (carbon capture and storage, CCS) na svete. V rámci tohto projektu Nórsko podporí zachytávanie uhlíka v cementárni Norcem AS na juhu krajiny, ktorú prevádzkuje nemecká spoločnosť Heidelberg Cement a projekt v spaľovni odpadov v Osle, ktorý prevádzkuje fínska štátna energetická spoločnosť Fortum. Tá na svojej webstránke informuje, že vďaka projektu Longship budú schopní ročne odstrániť rovnaké množstvo emisií, aké vyprodukuje 60 000 automobilov. Obe prevádzky spolu plánujú zachytiť približne 400 000 ton emisií CO2 ročne.
Do projektu Longship bude zapojený aj spoločný podnik ropných gigantov Equinor, Shell a Total s názvom Northern Lights. Jeho úlohou bude lodná preprava skvapalneného CO2 zo zachytávacích závodov a následné dočasné uskladnenie CO2 v pobrežnom zariadení v Øygardene na západe Nórska. Odtiaľ ho Northern Lights presunie potrubím do podmorskej nádrže v Severnom mori, kde trojica ropných koncernov zamýšľa výstavbu zariadenia určeného na skladovanie oxidu uhličitého.
Znižovanie emisií už nestačí, treba aktívny prístup
Pred klimatickou krízou nás iba samotné znižovanie emisií CO2 nezachráni, a preto má aktívne zachytávanie oxidu uhličitého z ovzdušia veľký význam. Klíma je totiž okrem iného vo veľkej miere závislá od energie naakumulovanej v oceánoch a objem skleníkových plynov v atmosfére je vysoký už dnes. Znižovaním emisií proces otepľovania nezastavíme, môžeme ho len spomaliť.
Riešením tohto problému by preto mohlo byť aktívne odčerpávanie CO2 z atmosféry a jeho viazanie v podobe chemických zlúčenín, ktoré sa dajú ďalej využiť, prípadne ho bezpečne uložiť v podzemí. Keďže oxid uhličitý je ťažší ako vzduch, mohli by sa na tento účel využívať napríklad nefunkčné bane a útvary geologického podložia.
Možno vám napadlo, že samotná príroda už dávno vymyslela dokonalý systém na „odčerpávanie CO2“ z atmosféry. Les je efektívnym ekosystémom, ktorý dokáže zachytávať a viazať uhlík z atmosféry. Háčik je však v tom, že každoročne sa z planéty vytrácajú obrovské lesné plochy, a to najmä v dôsledku masívneho vyrubovania či vypaľovania kvôli zakladaniu plantáží.
Čelíme však globálnej kríze, pri ktorej riešení je vítaná každá pomoc. Nórsky projekt Longship má veľký predpoklad na to, aby mohol byť inšpiráciou pre mnohé ďalšie krajiny v boji proti klimatickej kríze.
Zdroj: techbox