Byt na kolesách zásobuje elektrinou vlastná slnečná elektráreň
Mať kde hlavu skloniť je pre každého človeka absolútny základ. Niektorí z nás si kúpia alebo prenajímajú byt, iní naopak rodinný dom. Dnes sa už aj na Slovensku môžeme stretnúť s bývaním v tzv. „hausbóte“. V zahraničí sa však môžeme stretnúť aj s tým, že ľudia žijú v tzv. „karavanoch“. Slnečná elektráreň na streche tohto mobilného bytu ho robí ešte nezávislejším.
O akom byte na kolesách hovoríme?
Hovoríme o byte v kamióne, ktorý sa mnohým z nás nemusí zdať práve atraktívny. Pokiaľ je však vnútri vhodne uspôsobený, pôsobí omnoho zaujímavejším a pohodlnejším dojmom.
O takýto byt na kolesách sa postaral 50 ročný izraelský animátor Josef Tayyar, ktorý vďaka svojej vytrvalosti, tesárskej zručnosti a niekoľkým premysleným dizajnovým nápadom vytvoril pre seba naozaj krásny domov.
Tayyar sa týmto projektom inšpiroval v čase, keď videl v televízii reláciu o domoch na kolesách a vtedy sa rozhodol, že chce rovnaký druh flexibility. Strávil preto roky dolaďovaním svojho sna, kedy sa snažil premeniť 11,5 m dlhý kamión na svoje vytúžené bývanie.
Čo zahŕňala premena kamiónu na skutočný domov?
Predovšetkým je to kvalitná izolácia stien, ktorá má hrúbku cca 8 – 10 cm. Byt ďalej zahŕňa moderne vybavenú kuchyňu, dve oddelené spacie časti, dostatočne veľký priestor na sedenie, kde je umiestnený jedálenský stôl s lavicami, pracovný priestor a priestrannú kúpeľňu.
Drevo sa v podobe dreveného obkladu nachádza v celom interiéri, v dôsledku čoho sa podarilo vytvoriť vrelú a príjemnú atmosféru, ktorá sa príliš nelíši od malých domov, ktoré máme možnosť bežne vidieť.
Najlepšie zo všetkého je, že strecha tohto kamiónu je pokrytá fotovoltaickými panelmi, ktoré tomuto domu poskytujú elektrickú energiu. Táto slnečná elektráreň túto domácnosť robí nezávislou od externého zdroja napájania, čo je samozrejme výhodné i ekologické. V tomto byte je taktiež k dispozícií veľký zásobník s vodou, nachádzajúci sa pod spálňou, ktorý zabezpečuje dostatočný prísun vody aj v tých najteplejších mesiacoch.
Náklady na prestavbu kamiónu
Premena tohto kamiónu na komfortný byt stála svojho majiteľa cca 225 000 dolárov, čo je síce o niečo drahšie, ako malé domy s porovnateľnou rozlohou, avšak Tayyar dúfa, že týmto typom bytu na kolesách inšpiruje aj iných k tomu, aby ho nasledovali a vytvorili tak malé spoločenstvo ľudí žijúcich v mobilných bytoch.
Tayyar je presvedčený, že vďaka rastúcim cenám nehnuteľností, súvisiacich daní z nehnuteľností a pozemkov a zaťažujúcim hypotékami by sa tento typ bývania mohol stať trendom budúcnosti.
Na záver treba povedať, že aj takáto forma bývania je veľmi zaujímavá pre ľudí, ktorí neradi zostávajú dlho na jednom mieste a nemajú dobrý pocit z toho, že sú k niečomu, niekomu viazaní. Oproti iným klasickým karavanom má tento typ bytu taktiež výhodu v tom, že nepotrebuje externý zdroj elektrického napájania, nakoľko si elektrickú energiu vyrába sám.
Autor: Lukáš Kovačovič
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.