Veterné turbíny, ktoré dokážu pokryť 50% bežnej spotreby energie
Už v predchádzajúcich článkoch sme uviedli, že získavanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov sa stáva čoraz populárnejšie. V prípade veternej energie sa do popredia dostávajú rôzne veterné turbíny, najmä ich inovácie.
Dnes vám predstavíme ďalšiu inováciu vo svete veterných turbín, ktorá dokáže pokryť až 50 % bežnej spotreby elektrickej energie každej priemernej domácnosti.
Prečo sú klasické veterné turbíny problém?
Klasické veterné turbíny sú umiestňované mimo obývaných častí, zatiaľ čo ich inovatívnejšie a menšie kolegyne je možné umiestniť priamo v obytných častiach.
Problémom ostáva, že návratnosť investícií z pohľadu nižšieho účtu za spotrebu elektrickej energie nie je žiaľ stále dosť efektívna a hluk, ktorý tieto veterné turbíny produkujú, je pre ľudí jednoducho neakceptovateľný.
V Holandsku sa týmito problémami začali zaoberať vážnejšie, vďaka čomu vznikol projekt pod názvom „The Archimedes“, ktorý na trh priniesol nový typ veterných turbín.
Efektívnejšie a tichšie
Ide o novú triedu malých veterných turbín, ktoré sú pomerne tiché a pri výrobe elektrickej energie omnoho efektívnejšie. Spoločnosť, ktorá ich vyrába tvrdí, že ich veterná turbína dokáže vyrobiť až 1500 kWh/energie za rok, pri rýchlosti vetra 5m/s, čo je dostatočné množstvo na pokrytie približne polovice spotreby energie každej priemernej domácnosti.
Riaditeľ spoločnosti Richard Ruijtenbeek hovorí:
„Je možné ešte viac znížiť náklady za spotrebu elektrickej energie v každej domácnosti. Je však potrebné docieliť, aby sme v čase, keď fúka vietor, využívali veterné turbíny a v čase, keď svieti slnko, využívali solárne panely.“
Ide o inovatívny dizajn
Ako môžete vidieť na obrázku, tvar veterných turbín je úplne odlišný od klasických verzií, ktoré sú postavené na báze lopatkovej technológie, ale aj tých menej známych, fungujúcich na báze bezlopatkovej technológie. Je to jednoducho opäť niečo nové.
Faktom však zostáva, že takto skonštruované veterné turbíny dokážu zachytiť podstatne viac vetra a vyrobiť tak viac elektrickej energie. Celková efektívnosť pri výrobe elektrickej energie, je pri takejto konštrukcii veterných turbín, až na úrovni 80 %.
Výhodou tohto riešenia je aj to, že veterné turbíny vyrábajú elektrickú energiu aj vtedy, keď na rotor fúka vietor pod uhlom iba 60 º. Vďaka svojej inovatívnej konštrukcii sa automaticky nasmerujú do optimálneho smeru vetra a zaujímavosťou je aj to, že sú pomerne tiché.
Plány do budúcnosti?
Spoločnosť neustále pracuje na vývoji menších typov týchto veterných turbín, ktoré by sa dali umiestniť napr. na stĺpy verejného osvetlenia, v dôsledku čoho by sa samé zásobovali elektrickou energiou.
Neustále sa objavujúce inovácie v oblasti zmien vo využívaní veternej energie sú dobrým znakom toho, že sa možno jedného dňa dočkáme takého riešenia, ktoré nás dokáže viac uvoľniť od súčasného drancovania našej planéty.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Inovatívne veterné turbíny zachytia viac než 50 % veternej energie
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.