ZasPas – štýlová recyklácia z vrakoviska
Nepojazdné autá určené do šrotu sú prekvapivo zdrojom kvalitného materiálu, z ktorého vznikajú parádne dizajnové kúsky. Autori projektu ZasPas sa rozhodli pretvoriť bezpečnostné pásy na najrôznejšie tašky, kabelky a doplnky.
Česká dizajnérka a architektka Tereza Cieslarová sa rozhodla dať nový význam a uplatnenie vyradeným bezpečnostným pásom. Na trh prišla s unikátnym dizajnovým riešením. Jej výtvory obsahujú 95 % recyklovaných materiálov. Pred novým použitím pod značkou ZasPas ich dôkladne vyčistia a regenerujú.
Originálne a kvalitné kúsky
Každý produkt, ktorý vzíde z ich dielne, je vďaka jedinečnému ručnému spracovaniu a rôznorodosti použitého materiálu originál. Ďalšou výhodou je, že automobilový priemysel kladie na výrobu textilného materiálu len tie najvyššie nároky. Je osobitne vyvíjaný pre náročné potreby automobiliek. Oproti iným tradičným materiálom má vyššiu odolnosť voči vlhkosti, mechanickú odolnosť a certifikáty na ne vystavujú popredné svetové akreditované pracoviská. Tašky ZasPas sa preto môžu hrdiť aj svojou pevnosťou a farebnou stálosťou.
Z recyklácie podnikateľský zámer
Projekt recyklácie bezpečnostných pásov je založený na presvedčení, že materiály možno nápadito spracovať a v duchu ekológie dať „ich životu nový zmysel“. Pásy zachraňujú pri nehodách životy a dizajnéri ich zachraňujú pred neúprosnou a často aj zbytočnou likvidáciou. Čísla z domovskej stránky projektu hovoria, že doposiaľ sa podarilo zrecyklovať 6335 m pásov zo 792 áut, čo predstavuje 380 kg materiálu.
Každý zákazník sa môže dokonca spoľahnúť na jedinečnosť svojho kúska. Keďže sa použité bezpečnostné pásy líšia nielen farbou a opotrebovaním, ale aj štruktúrou a vzorom, sú vždy unikátnym výtvorom. Produkciu vylepšuje aj ďalšími vychytávkami z vrakov áut, napr. autosponami alebo kľučkami na otváranie okien. Autorka im dokonca prideľuje špecifické „poznávacie čísla“.
Ako ZasPas vznikol?
Autorkou unikátneho projektu je mladá architektka Tereza Cieslarová. V lete 2012 sa vďaka kamarátovi, majiteľovi a prevádzkovateľovi vrakoviska, zoznámila s nešťastným osudom vyradených bezpečnostných pásov. Kým väčšinu materiálov z vrakov automobilov je možné ďalej zužitkovať, bezpečnostné pásy končili neúprosne v spaľovniach. Terezu napadlo tento zdanlivo nepoužiteľný materiál recyklovať a premeniť ho na nevtieravý módny doplnok.
Originálna kabelka, ktorú si sama navrhla a ušila z bezpečnostných pásov, zožala v jej okolí veľký úspech. S pomocou švagra Michala a svojich najbližších tento nápad ďalej rozvíjala, a tak sa zrodil projekt ZasPas, prvý svojho druhu v Českej republike.
ČÍTAJTE TIEŽ: Recyklácia po slovensky: izolácia z autopoťahov
Z histórie bezpečnostných pásov
– prvá myšlienka bezpečnostného pásu sa objavila už v 19. storočí. V roku 1913 bol bezpečnostný pás prvýkrát použitý v letectve a všeobecne sa tu rozšíril v 30. rokoch
– v roku 1903 vynašiel Louis Renault 5-bodový bezpečnostný pás, z ktorého automobilka Volvo vyvinula pás 3-bodový
– v roku 1948 bol bezpečnostný pás vo výbave modelu Tucker Sedan. V roku 1956 zdokonalili bezpečnostný pás bratia Kenneth Ligon a Bob Ligon na účely používania v autách (patent použila automobilka Ford)
– v roku 1959 zahrnula bezpečnostné pásy do štandardnej výbavy automobilka Volvo
– prvá krajina, ktorá určila bezpečnostný pás za povinnú súčasť výbavy automobilov bola Austrália
– na Slovensku bola zavedená povinnosť pútať sa od 1. januára 1967 len na predných sedačkách
– od roku 1976 sú umiestňované pásy ku každému sedadlu a od 1. januára 1990 je povinnosť pútať sa aj v obciach
Zdroj: zaspas.cz, wikipedia.com