Biopalivo vyrobia riasy z odpadovej vody

Maros S.

V rámci európskeho výskumného projektu sa v odpadovej vode podarilo vyprodukovať prvé riasy, ktoré sa majú používať ako alternatívne biopalivo.

Španielska vodárenská spoločnosť, ktorá koordinuje projekt s názvom All-gas vo štvrtok (8. 8.) informovala o tom, že sa jej podarilo kultivovať prvú biomasu z rias. Využili pritom živiny v odpadovej vode.
Firma FCC Aqualia uviedla, že získaná prvá várka biomasy z rias preukázala vysoký energetický potenciál s kapacitou produkcie metánu na úrovni 200 – 300 litrov na kilogram.
Približne 7,1 milióna eur z počiatočného financovania projektu zameraného na ukážku priemyselnej produkcie 3. generácie biopalív, poskytla Európska únia prostredníctvom 7. rámcového programu. Partnermi v projekte sú inštitúty, univerzity a firmy z Británie, Holandska, Nemecka, Rakúska a Turecka.
Cieľom projektu je s pomocou živín v odpadovej vode pestovať rýchlo rastúce mikroriasy a prostredníctvom ďalších postupov následne produkovať biometán, ktorý by sa dal zachytiť a používať v dopravných palivách.
„Tento originálny nový prístup k bioenergii znamená, že 40 miliónov obyvateľov Španielska by jediným spláchnutím toalety mohlo ročne poháňať 200 tisíc vozidiel,“ uviedol Frank Rogalla, koordinátor projektu a riaditeľ pre inovácie a technológie v spoločnosti FCC Aqualia.
Dodatočným prínosom je čistenie odpadovej vody prostredníctvom recyklácie živín a výroba hodnotných vedľajších produktov.

Prvé kroky ako získať biopalivo

Vývoj je zatiaľ len na počiatku, v Európe nie je žiadna rozsiahla produkcia, v ktorej by sa z rias dalo získať biopalivo. Experti upozorňujú, že náklady sa musia dramaticky znížiť, aby bola produkcia komerčne uskutočniteľná.
Projekt oficiálne spustili v máji 2011, v marci 2012 v čistiarni odpadových vôd pri Cádize začali budovať prvé nádrže pre pestovanie rias. Ak bude projekt postupovať podľa plánu, v roku 2016 by sa mal pri meste Chiclana na juhu Španielska dobudovať závod s rozlohou 10 hektárov.
Bioenergia z rias by mohla zmierniť tlak na používanie biopalív vyrábaných z potravinových plodín, ako je repka olejná, kukurica alebo obilniny.
Európska komisia v októbri 2012 navrhla obmedziť podiel primiešavania biopalivovej zložky vyrábanej z potravinových plodín na 5 % v rámci úsilia o dosiahnutie cieľa smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Smernica vyžaduje, aby 10 % energie v dopravnom sektore do roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov.
O tomto návrhu, ktorý má namiesto palív 1. generácie propagovať udržateľnejšie alternatívy nekonkurujúce pestovaniu potravín, bude v septembri v pléne hlasovať Európsky parlament. V júli limit pre konvenčné biopalivá vo výške 5,5 % podporil výbor EP pre životné prostredie.
Výrobcovia konvenčných biopalív, ale tiež farmári, sa obávajú straty príjmov a pracovných miest najmä na vidieku.
(EurActiv/Reuters)

Zdroj: EurActiv.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného...

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.