Ako si vybrať správny zatepľovací systém. 2 časť
V predchádzajúcej časti sme predstavili 4 najviac používané materiály pre zatepľovací systém. V tejto časti uvádzame 4 zrejme najefektívnejšie izolačné materiály, ktorými sú slamené baly, ovčia vlna, konope a drevovláknité dosky.
Slamené baly ekologicky obnoviteľným materiálom. Pokiaľ sú dostatočne kvalitne zlisované a suché sú veľmi dobrým izolačným materiálom. Majú dobré tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, ako aj dobrú akumuláciu s dobrou difúziou vodných pár. Väčšinou sa používa na izoláciu strešných, podlahových plôch, ale aj zvislých stien. Na Slovensku sa však používajú málo. Nevýhodou je vyššia prašnosť pri manipulácii a nutnosť ochrániť materiál pred dažďom, prípadne snehom.
Ovčia vlna má výborné tepelno izolačné a veľmi dobré zvukovo izolačné vlastnosti. Má vynikajúcu difúziu vodných pár, je ľahko spracovateľná, reguluje vlhkosť vzduchu a je tiež mimoriadne odolná voči starnutiu. Má dokonca veľmi dobré ohňovzdorné vlastnosti. Najčastejšie sa používa na izoláciu stien, stropov, striech alebo podláh. Keďže ide o prírodné vlákno, reaguje pozitívne na zmenu poveternostných podmienok, takže v lete sa miestnosť ochladzuje a v zime sa naopak uvoľňuje teplo. Keďže sa používa na zateplenie alebo izoláciu priestoru skôr z vnútornej strany, teda zo strany interiéru, nemala by byť chemicky ošetrená.
Konope má podobne ako ovčia vlna vynikajúce tepelno izolačné vlastnosti. Teplo vie akumulovať a je dobre odolný aj voči krátkodobému navlhnutiu. Dokonca ani pri 20% navlhnutí nestratí svoje tepelno izolačné vlastnosti. Pri použití na drevostavbe konope účinne chráni drevené konštrukčné prvky pre zvýšenou vlhkosťou. Konope poskytuje optimálnu ochranu proti chladu v zime ako i proti horúčavám v lete. Konope má vynikajúcu spracovateľnosť. Ako v prípade ovčej vlny aj tu ide o vysoko ekologický a obnoviteľný materiál.
Drevovláknitá doska je taktiež vysoko ekologickým produktom s vynikajúcimi difúznymi vlastnosťami. Spomedzi známych a najviac používaných izolačných materiáloch má vysokú tepelnú kapacitu a vynikajúce izolačné vlastnosti. Využívajú sa ako hlavná izolačná vrstva či už zo strany interiéru alebo exteriéru. Sú veľmi dobrým podkladom pre omietky a často sa používajú ako súčasť pre kontaktný zatepľovací systém. Jedinou nevýhodou tohto materiálu je okrem vysokej ceny aj nižšia požiarna odolnosť.
Zatepľovací systém je dnes nevyhnutnej súčasťou každej novostavby alebo rekonštrukcie bytového alebo rodinného domu. Jeho správnym výberom predídete neskorším problémom vo forme vzniku plesní, tepelných mostov a hlavne strate tepla.
Mohlo by vás zaujímať
Solárne kolektory
Úspora až 70 %, dlhá životnosť, záruka 12 rokov a príspevok na inštaláciu až 1750 €.