Veterná energia: turbína z cédrového dreva a titánu
Veterná energia je ľudstvom využívaná už veky ale zdá sa, že ešte stále existuje priestor na nové riešenia. Veterná turbína Herkules spája najmodernejšiu technológiu a tradičný materiál starého sveta – drevo.
Hercules Wind Generator vyrába talianska firma ENESSERE a ich zariadenie sa môže pochváliť výstupným výkonom 5 kW. Zvislá veterná turbína (VAWT – vertical axis wind turbine) je vyrobená z titánu, dreva (cédru), uhlíkových vlákien a nerezovej ocele. Tvar rotora a listov je výsledkom rozsiahlych aerodynamických štúdií.
Listy sú prekvapivo ľahké, vážia len niečo málo cez sedem kilogramov a na dĺžku majú tri metre, čo sú parametre, ktoré ich stavajú na rovnakú úroveň ako tradičné z kompozitných materiálov.
Hercules navrhol konštruktér Terry Glenn Phipps a pri vývoji mu asistovali Renato Guerra – majster práce s drevom, ktorý tiež vytvára listy pre Hercules a Nicola Guerra (s rovnakým priezviskom ale nie sú príbuzný), ktorý zasa stavia komponenty z nerezovej ocele, robí úpravy titánových prvkov a spravuje zariadenia spolu so svojimi bratmi.
Rovnako ako u všetkých turbín na vertikálnej osi, energia môže byť generovaná bez ohľadu na smer vetra. Ako uvádza spoločnosť, tento atribút je ideálny pre obytné situácie v obytných štvrtiach, keď sa smer vetra môže výrazne meniť v závislosti na okolitých prekážkach. Aký pocit môžu mať zo 7 metrov vysokej konštrukcie obyvatelia v susedstve je však ďalšia otázka. Avšak spoločnosť ENESSERE vidí turbínu Herkules aj ako umelecké dielo a ako generátora čistej energie.
Veterná energia je spracovávaná 63 kg vážiacim MECC Alte Eogen 270/16 alternátorom / generátorom, ktorý je stavaný na pre 20 ročnú životnosť. Menič Aurora Wind je produktom spoločnosti Power-One, ktorej solárne meniče sú bežne k videniu v Austrálii pri domácich solárnych inštaláciách.
ENESSERE vyrába tiež vodíkový generátor Andromeda, navrhnutý na získavanie čistej elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je solárna a veterná energia.
Záujem o veternú energiu je vidno aj na Slovensku. Článok Domáca veterná elektráreň je už dlhodobo najčítanejším článkom na našich stránkach setri.sk.
Vertikálne veterné turbíny sú využívané aj u nás. Príkladom môže byť Bratislavský Volkswagen (obr. nižšie). Jeho veterné turbíny síce nie sú tak elegantné, ako drevené, ale svoj účel určite plnia spoľahlivo. Veterná energia v industriálnom objekte je určite aj vecou pozitívneho imidžu a uvedomelého prístupu.
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na kľúč už za 99 € mesačne. Navyše oceníte servis a čistenie panelov na 6 rokov a veľa ďalších výhod.